עד שיצאתי לפה והתחלתי לחוות וליהנות, אני לא ממהר לחזור", אומר עדן שמיר, קשר סטנדרד ליאז'.
1 צפייה בגלריה
הלך אחרי ברק בכר. עדן שמיר בהפועל באר שבע
הלך אחרי ברק בכר. עדן שמיר בהפועל באר שבע
הלך אחרי ברק בכר. עדן שמיר בהפועל באר שבע
(צילום: ראובן שוורץ )
שמיר, תושב קרית מוצקין, החל את דרכו במחלקת הנוער של הפועל חיפה. בגיל 17 הוא צד את עיניו של איזי שרצקי, הבעלים של עירוני קרית שמונה, והצטרף לק"ש כשחקן חופשי.
אחרי שבע שנים מצוינות בק"ש, במהלכן אף שימש כקפטן, הוא נמכר תמורת 600 אלף יורו להפועל ב"ש. ברק בכר, שהכיר אותו מימיו בצפון, חשק בו. לאחר פרק דרומי לא ארוך הגיעה הצעה מפתה מסטנדרד ליאז' הבלגית, שרכשה אותו מב"ש ב-1.8 מיליון יורו.
שמיר פתח את העונה, אולם הנגיף הארור הצליח לשבש גם לו את החיים. בלגיה נמנית עם המדינות שהוכו קשות על ידי הנגיף, ושמיר חלה אף הוא. כעת הוא חוזר לעניינים, ולא מעלה על דעתו חזרה ארצה לפני שיטביע חותם בבלגיה. אגב, בעוד שלושה חודשים הוא עומד להינשא לבחירת ליבו כינר יוסף. הוא רק מקווה שמגבלות הקורונה לא יפגעו באירוע המתוכנן.
עדן, איך עוברים את התקופה הזו בבלגיה?
"הגעתי בינואר שעבר. התחלתי להיכנס לעניינים ואז התחילה הקורונה, הפסקנו פעילות וחזרנו ביוני. אחרי זה, דברים הלכו לי פחות טוב, ונדבקתי בקורונה. היה מסובך לחזור לעניינים, החיים פה לא קלים כל כך. הכל סגור, אני לבד רוב הזמן. ארוסתי היתה איתי וחזרה לארץ. אני כאן לבד חודשיים, ובכלל לא קל. אני מאמין שבתקופה הזו לא קל לאף אחד".
עושה רושם שאתה לא פוסל חזרה לארץ.
"לא כרגע, עד שיצאתי לפה והתחלתי לחוות וליהנות, אני לא ממהר לחזור. אני רוצה לתת לעצמי זמן וצ'אנסים, יש לי הרבה מה לתרום ולתת. עדיין לא נתתי מחצית מהיכולת שלי, חזרה לארץ תמיד תהיה אפשרית, אני לא ממהר".
נדבקת בקורונה. ספר מה הרגשת?
"חוויתי את זה בצורה די קלה. יומיים של חולשה, לא מעבר לכך. לקח לי קצת זמן לחזור לכושר, אבל כשאני שומע איזה קושי יש לשחקנים לחזור אחרי קורונה, אני אומר תודה לאל".
"הרמה בבלגיה גבוהה יותר"
מצאת את מקומך בסטנדרד?
"לא לגמרי, אני מרגיש שיש לי יותר מה לתרום. הסיטואציה שלי לא קלה, כי אותי הביאו כדי להחליף שחקנים שהיו אמורים להימכר בקיץ. בינתיים כל המעברים נדחו בגלל הקורונה. התחרות מאוד קשה. אני נותן פייט טוב, ומחכה לצ'אנס האמיתי שלי, אני מאמין שאני יכול לתת עוד הרבה".
איך הרמה שם בהשוואה לליגת העל?
"גבוהה יותר, חד משמעית. בליגת העל יש את מכבי ת"א ומכבי חיפה שהיו יכולות להשתלב כאן בליגה, אבל לא מעבר. שחקנים יוצאים מפה לליגות בכירות יותר, הקצב אחר, האגרסיביות גבוהה יותר".
הייתה בינואר התעניינות מקבוצות בליגת העל?
"יכול להיות שהיו פניות לסוכן שלי, אבל אני מתרכז רק בקבוצה שלי. החלטתי שלא משנה איזו הצעה, אני לא חוזר".
אתה עוקב אחרי ליגת העל. מי לדעתך תזכה באליפות?
"יהיה קרב צמוד בין מכבי חיפה למכבי ת"א. מי שתהיה יותר יציבה, תזכה בתואר. התחושה שלי שזו השנה של מכבי חיפה".
אתה רואה את הפועל ב"ש מתפרקת, מה זה עושה לך?
"אני אוהב את המועדון הזה. אני חושב שהחזרה של אלונה עשתה ותעשה טוב. השקעה, רכש, רוח המועדון, היא מביאה דברים אדירים לקבוצה. אין לי ספק שהקבוצה הזו תחזור לצמרת הכדורגל הישראלי".
שיחקת תקופה ארוכה בקרית שמונה. זכית בתארים. מה קורה שם בשנים האחרונות?
"עם כל הכבוד, זה לא מועדון שיכול להרשות לעצמו להתמודד בצמרת הגבוהה של ליגת העל. עבור ק"ש, לסיים בפלייאוף העליון זו הצלחה גדולה. אם תיקח תקציב, סדר גודל של מועדון, יש שם הרבה צעירים, זה משהו שק"ש דוגלת בו, זה בא על חשבון תוצאות. קריית שמונה תסיים בפלייאוף העליון, זה מקום אדיר להתפתחות לשחקנים צעירים. אי אפשר לצפות מהם להתמודד על תארים".
מי הכדורגלן הישראלי הטוב ביותר כיום?
"בשנה האחרונה ליאור רפאלוב עשה דבר אדיר. הוא זכה בנעל הזהב בבלגיה, זה לא מובן מאליו. הייתי נותן לליאור את התואר ביחד עם ערן זהבי, שלא צריך להכביר עליו מילים".