8,300 ילדים פונים מדי שנה למיון עקב היפגעות בגני שעשועים. כך עולה מנתונים שמציג ארגון בטרם לבטיחות ילדים בכנס מתקני משחקים שמתקיים היום (ד') בכפר המכבייה.
את הכנס יזם משרד הכלכלה במסגרת התוכנית הלאומית לבטיחות ילדים, בשיתוף עם המרכז השלטון המקומי בישראל ומכון התקנים. בכנס ישתתפו נציגי הרשויות המקומיות ונציגי ממשל והוא יעסוק בהיבטים שונים של מתקני המשחקים בארץ.
במהלך הכנס יוצגו נתונים קשים על היפגעות ילדים בגני שעשועים. לפי נתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים 43% ממקרי האשפוז עקב היפגעות ילדים - התרחשו בגינות ציבוריות, גני שעשועים ומגרשי משחקים.
צילום: shutterstockצילום: shutterstock
צילום: shutterstock
(צילום: shutterstock)
מרבית הפניות למיון (75%) עקב היפגעות במתקני משחקים הם של ילדים מגיל לידה עד גיל 9. קבוצת הגיל שבה נפגעים הכי הרבה ילדים היא גיל 5-9, המהווים 41% מהפניות למיון. הקבוצה השנייה היא תינוקות ופעוטות עד גיל 4, המהווים 34% מהפניות למיון.
גם בבחינת מקרי האשפוז, הקבוצה שבה יש את מספר הנפגעים הגדול הם בני 5-9 המהווים 41% מהמאושפזים. הקבוצה השנייה בבחינת מקרי האשפוז הם גילי 10-14, המהווים 30% ממקרי האשפוז עקב היפגעות בגני שעשועים.
המתקן בו ילדים נפגעים בעיקר הוא מגלשה המהווה 33% מגורמי ההיפגעות. המתקן השני הוא נדנדה, בה נפגעו 31% מהפונים למיון.
70% ממקרי הפנייה למיון של ילדים עקב היפגעות ממתקני משחקים במרחב הציבורי הם עקב נפילה. ב-40% מהמקרים משטח הנפילה לא עמד בדרישות התקן למתקני משחקים.
התוכנית הלאומית לבטיחות ילדים בהובלת משרד הבריאות ובשיתוף משרד הכלכלה, משרד החינוך, משרד הרווחה והרלב"ד פועלת לצמצום היפגעות ילדים בישראל בבית, בדרכים, במוסדות החינוך ובמרחב הציבורי. מטרת הכנס להעלות את נושא בטיחות במתקני משחקים בפני נציגי הרשויות המקומיות, האחראים על גני השעשועים, הגינות הציבוריות והפארקים.
נדנדה שבורה בגן ציבורי (צילום: דוברות העירייה)נדנדה שבורה בגן ציבורי (צילום: דוברות העירייה)
נדנדה שבורה בגן ציבורי (צילום: דוברות העירייה)
(נדנדה שבורה בגן ציבורי (צילום: דוברות העירייה))
יעקב וכטל, הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה: "בארץ פועלים עשרות אלפי מתקני משחקים ומתקני שעשועים לילדים. המפגש בין הילדים למתקנים הנו יום יומי. מתקנים לא תקינים ולא תקניים מהווים סכנה לילדים, אולם הילדים אינם יודעים ואינם צריכים לדעת לזהות מתקנים לא תקניים, זוהי אחריות בעלי המתקנים (לרוב הרשויות המקומיות) לוודא שהמתקנים שהם מעמידים לרשות הילדים הנם בטוחים לשימוש. הכרת התקנים והרגולציה והעמקת הידע בתחום זה הם הכלי הטוב ביותר העומד לרשות בעלי המתקנים בכדי לוודא עמידת המתקנים בדרישות התקנים החלים עליהם, וזו מטרת הכנס".
זהבה רומנו, מנהלת המחלקה להסדרת השירותים הרפואיים במשרד הבריאות ומנהלת התוכנית הלאומית לבטיחות ילדים: "ילדים צריכים לשחק בחוץ וליהנות במתקני משחקים שונים שיאתגרו אותם ויתרמו להתפתחותם. תפקידנו לוודא שהם עושים זאת במרחבי משחק בטוחים. אני מברכת את שותפנו במשרד הכלכלה ובמכון התקנים על הפקת הכנס בשיתוף מרכז השלטון המקומי, ובטוחה כי השותפות בין כולנו תניב פירות ותצליח להביא לצמצום מספר הילדים הנפגעים מדי שנה במתקני המשחקים".
חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות : "מרכז השלטון המקומי והרשויות המקומיות ככלל פועלות להפוך את המרחב הציבורי וגני השעשועים לבטוחים ונגישים עבור ילדינו. בעזרת שיתוף פעולה עם ארגון התוכנית הלאומית לבטיחות ילדים, משרד הכלכלה ומכון התקנים אנו עושים ככל הניתן בכדי לשמור על חייהם של הילדים היקרים שלנו ולהבטיח את הנאתם".