"אני לא זוכר הרבה. בעיקר את הלחץ העצום שהרגשתי בחזה", משחזר בן ישי את שאירע לפני כשלושה שבועות בביתו. "אני זוכר שהתקשרתי לאשתי, אחר כך אני זוכר במעורפל הרבה אנשים מסביבי ושקיבלתי מכות חשמל. הדבר הבא שאני זוכר הוא שקמתי ברמב"ם. לא הבנתי מה קורה ואיפה אני. סיפרו לי שעברתי דום לב".
1 צפייה בגלריה
צילום: פיוטר פליטר
צילום: פיוטר פליטר
צילום: פיוטר פליטר
בן ישי שהתמוטט בביתו, פונה בתוך דקות ספורות אל רמב"ם, כשבדרך הוא עובר החייאה ומקבל מספר מכות חשמל. כשהגיע אל בית החולים הורגש דופק חלש והוא הוכנס במהירות אל חדר הצנתורים כשנשקפת סכנה לחייו.
במהלך הצנתור נראה שאחד העורקים המובילים אל ליבו חסום לחלוטין, אולם למרות שהרופאים הצליחו לפתוח את החסימה, בן ישי לא הצליח להתאושש מהפגיעה ומצבו הוגדר אנוש. על מנת לתת לו את מירב הסיכויים לשרוד את האירוע, הוחלט לחבר את הגבר הצעיר אל מכשיר האקמו (ECMO), מכשיר ייעודי המחליף את פעילות הלב והריאה לזמן ממושך.
במהלך שישה ימים שכב בן ישי ביחידת טיפול מוגבר של מחלקת ניתוחי לב, כשליבו מצליח להתאושש לאט, לאט. בתוך השבוע, הוא נותק מן המכשיר והועבר אל יחידת טיפול נמרץ קרדיולוגי, כשהוא ממשיך שם את תהליך ההחלמה.
"בתום כשבועיים של אשפוז ביחידות הטיפול השונות, המטופל שלנו התאושש בצורה מדהימה", מסביר ד"ר צבי אדלר, מנתח לב בכיר העומד בראש צוות האקמו ברמב"ם, "חולי אקמו רבים שמצליחים להתאושש קלינית, נשארים תשושים ונזקקים לשיקום ארוך. כאן המטופל השתחרר במצב כללי מעולה, כשהוא אינו סובל מנזק כלשהו. כשלוקחים בחשבון את המצב הקשה שבו הוא הגיע אלינו, זה די מדהים".
עם שחרורו של בן ישי אל ביתו, הוא ביקש להודות לכל הגורמים שחברו יחד להצלת חייו: "הצוותים שהגיעו במהירות לטפל בי ולפנות אותי, הצוותים המטפלים ברמב"ם והמכשור שקיים בבית החולים ולמעשה הציל אותי.
הכל קרה כמו שצריך וכל הנסיבות פעלו לטובתי. אני לא יודע על מה להצביע בדיוק: השגחה עליונה, נס רפואי, טיב הרפואה מודרנית או הכל ביחד. אני שמח שאני אחרי זה ומרגיש טוב. ממליץ לכולם לשמור על אורח חיים בריא ושולח הערכה גדולה לכל מי שטיפל בי והציל אותי".
מכשיר ה"אקמו" הינו סוג של מכונת לב – ריאה, אותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך. במכשיר נעשה שימוש במקרים ספציפיים, וברובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת לליבו של החולה, או לריאותיו, זמן החלמה לצורך התאוששות.
בישראל ישנם כמה מכשירי אקמו בודדים, הניתנים להעברה ממרכז רפואי למשנהו, לפי הצורך. מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם פועלת בשיתוף פעולה עם בתי חולים שונים בארץ, ומסייעת באמצעות צוות רפואי ייעודי למטופלים הזקוקים לטיפול במכשיר, כפי שהיה גם במקרה הזה.
צוות האקמו ברמב"ם מטפל מדי שנה גם במספר מקרים המערבים ילדים צעירים ופעוטות, פעולות המצריכות מיומנות ויכולת להתמודד עם האתגרים הנובעים מגילם הצעיר של המטופלים הללו.
לדבריו של ד"ר אדלר, על פי הספרות הרפואית, כשמדובר בחיבור של חולי אקמו במהלך החייאה, הסברות הטובות ביותר מראות כי כ-30% מהמטופלים שורדים את האירועים במצב נוירולוגי סביר. "עם השנים אנו צוברים יותר ויותר ניסיון טיפולי, ואיתו גם מגיעים יותר ויותר סיפורי הצלחה", הוא מסכם.