מאת: צוות מטפלי הפלדנקרייז של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה.
בחודש אוקטובר חוגג עם ישראל את חגי תשרי בארוחות, במפגשים וכמובן בתפילות בבתי הכנסת. כיצד ניתן להתמודד עם הצורך להגביר את התנועה שלנו כאשר אנו מבלים שעות מרובות במצבים שהם כביכול נטולי תנועה, כגון ישיבה ממושכת ועמידה ממושכת?
חשוב מאד לשלוט במצב הגוף במהלך שעות העמידה והישיבה ולהפוך אותו מסטאטי לדינאמי יותר. כך נימנע מהפעלת לחצים ממושכים על המפרקים ונשמור על חיוניות הגוף.
אילוסטרציה. צילום: shutterstockאילוסטרציה. צילום: shutterstock
אילוסטרציה. צילום: shutterstock
(אילוסטרציה. צילום: shutterstock)
אז איך עושים את זה?
העברת משקל מרגל לרגל
עמידה ממושכת נטולת תנועה גורמת ללחץ קבוע על כפות הרגליים. לכן, גם בזמן עמידה חשוב לזוז ולשנות את הלחצים על כפות הרגליים. הדרך הפשוטה ביותר לעשות זאת היא על ידי העברת משקל מרגל לרגל. ניתן לעשות זאת גם במהלך תפילת החג בבית הכנסת, כאשר אין הרבה מרחב חופשי סביבנו. כשכל משקל הגוף נשען על רגל אחת ניתן לכפוף את הברך של הרגל השנייה ולגרום לניתוק העקב מן הרצפה. תנועה זו הנעשית לסירוגין פעם ברגל ימין ופעם ברגל שמאל, מדמה את תנועתיות הגוף בזמן הליכה וכך עמידה ממושכת הופכת להזדמנות להגביר תנועתנו.
הפחתת העומס על חוליות הגב
ישיבה ממושכת אומנם מפחיתה באופן ניכר את הלחץ מן הרגליים, אך היא מגבירה את העומס על חוליות הגב. לכן, גם בזמן הישיבה חשוב לזוז ולשנות את הלחצים המופעלים על חוליות הגב. שוב, הדרך לעשות זאת הינה פשוטה ביותר - באמצעות ישיבה על קידמת המושב, כאשר הגב חופשי ואינו במגע עם משענת הגב. במצב זה ניתן לגלגל את האגן מעט לפנים ומעט לאחור על ידי העברת משקל הגוף קדימה לכיוון הירכיים ואחורנית לכיוון אחורי האגן. בעת העברת המשקל לפנים, חשוב לזקוף מעט את הגב ולהאריך את עמוד השדרה ובעת גלגול האגן לאחור, לכפוף את הגוף ולעגל את הגב מעט לאחור. באמצעות תנועה זו נשיג הפעלה של השרירים הגדולים של הגוף: ירכיים, בטן, גב וניצור תנועתיות גם בעמוד השדרה, בכך נמנע הפעלת לחץ קבוע על חוליות המותן.
נשימה והפקה קולית
ישיבה נוחה כפי שמתואר בסעיף הקודם, תומכת בנשימה מלאה ונינוחה. הנשימה יכולה להוות כלי עזר שמסייע לנו לכוון את הלב והמחשבות לתכני החג. קחו כמה דקות שקטות, אולי אחרי עטיפה בטלית, שבו ועם עיניים עצומות חושו את האוויר נכנס ויוצא ואיך כל בית החזה והבטן מתרחבים ומצטמקים.
הליכה לבית הכנסת ובחזרה לארוחת החג
תפילת החג הסתימה ,וסוף סוף יש הזדמנות ללכת ולחלץ איברים.
חשוב לזכור שגם בעת ההליכה איננו מנצלים את כל הפוטנציאל התנועתי שלנו, איננו מנצלים את מלוא אורך הגב ובכך אנו מונעים מחוליות עמוד השדרה את תנועתן הטבעית. נסו להרים את כפות הידיים והחזיקו אותן מורמות קרוב לכתפיים כך שהמרפקים יהיו מאד כפופים, משכו את המרפקים מעט לאחור כך שתחושו את התרוממות בית החזה והתארכות הגב. לאחר מכן, בזמן ההליכה, משכו בתנועה קלה כל פעם מרפק אחד לאחור בתיאום עם הרגל שבאה לפנים. אפשרו לכתף ללכת לאחור יחד עם תנועת המרפק ושימו לב כיצד הצלעות ועמוד השדרה מתפתלים בכל צעד. כך ההליכה נעשית קלילה הרבה יותר וגם תנועתית הרבה יותר.
מרפאת קריון - רח׳ המייסדים 7 מגדלי הקריון, קרית ביאליק. טל: 04-8748400.