מאת: ד"ר עלוית וולף, מומחית ברפואת עיניים לילדים במחלקות העיניים של כללית בבי"ח כרמל, במרכז לרפואה יועצת קרית אתא ובקריית בריאות זבולון ויו"ר החוג לרפואת עיניים של ילדים ופזילה לאחר שהיא נבחרה לתפקיד במסגרת איגוד רופאי העיניים בישראל.
שנת הלימודים נפתחה. בצד ההכנות והניסיון ללמדם לקרוא, לציידם בילקוט חדש, אביזרים ממותגים והכנה נפשית, האם דאגתם לוודא שראייתם תקינה? לא כולם מודעים לכך שילדים רבים סובלים מבעיות ראייה, עם השלכות לא רק על בריאות העין אלא גם על תפקודם בגן ובבית הספר ועל ההיבטים החברתיים שלהם. אחת הבעיות השכיחות היא עין עצלה בילדים, המופיעה בקרב 2-4% מהילדים והיא הסיבה השכיחה ביותר לאיבוד ראייה חד-עיני בילדים. הבשורה הטובה היא שניתן למנוע את סיבוכיה על ידי זיהוי מוקדם וטיפול מוקדם.
אילוסטרציה. צילום: shutterstockאילוסטרציה. צילום: shutterstock
אילוסטרציה. צילום: shutterstock
(אילוסטרציה. צילום: shutterstock)
לבדוק את העין
עין עצלה היא מצב שבו הראייה בעין אחת או בשתי העיניים לא מתפתחת באופן רגיל כשהגורמים העיקריים לעין עצלה הם פזילה ובעיה בשבירת קרני האור.
פזילה היא מצב בו כל עין מביטה לכיוון אחר. על מנת להתמודד עם התופעה המוח משתמש רק בעין אחת ולא מפתח את יכולת הראייה בעין השנייה. עין עצלה עקב פזילה היא תופעה שקל להבחין בה ולכן לרוב מאותרת על ידי רופאת הילדים, ההורים או אחות טיפת חלב ועל כן במצב זה בדרך כלל האיבחון חל במועד ובהתאם הטיפול מתחיל מוקדם ובזמן.
לעומת זאת, בעיות בשבירת קרני האור, למשל אסטיגמציה, רוחק ראייה וקוצר ראייה, הבדל במספר בין שתי העיניים, אינם ניתנים לזיהוי בהסתכלות, ללא בדיקה. לילד יכולה להיות עין עצלה, בה הוא לא משתמש לראייה, אך ההורה לא ישים לב לכך שיש בעיה. לכן ישנה חשיבות רבה לבדיקת עיניים שגרתית בילדים, כי בלי בדיקה, לא נזהה את הבעיה ולא נוכל לטפל בה.
בבדיקת רופא עיניים בגיל הרך (1-3 שנים) ניתן לזהות ולתת טיפול יעיל לעין עצלה על ידי התאמת משקפיים ובמידת הצורך טיפול ברטייה או טיפות אטרופין. במקרים מסוימים, בהם יש עין עצלה ופזילה, לפעמים יש צורך בניתוח. כאשר גורמי סיכון לעין עצלה לא מזוהים ומטופלים בגיל רך, עלולה להתפתח פגיעה בלתי הפיכה בראיה ועיוורון.
הבעיה לא אותרה
לתופעה השלכות משמעותיות על הילד שכן, לא אחת או נתקלים בילד המתקשה בלימודים או במשחק כדור רק בשל בעיית ראייה בלתי מאובחנת והוא מתוייג כחסר יכולת, מקבל ציונים נמוכים, מנודה חברתית ומפתח דימוי עצמי שלילי. כל זאת, רק משום שהסיבה לקושי שהינה עין עצלה לא אותרה. ברגע שבעיית הראיה מאובחנת ומטופלת חל שינוי משמעותי בהישגיו ובאיכות חייו ומסתבר שהעין עצלה לא הילד עצל...
כללית מפעילה מרפאות ייעודיות לעיני ילדים, במרפאה היועצת לב הקריה בקרית אתא ובקריית בריאות זבולון. המרפאות המאויישת על ידי שתי מומחיות בעיניים- ילדים: ד"ר עלוית, ותבת המאמר, ועל ידי ד"ר אלינה מלמד.