אנשי המחאה בצפון הקימו בהיכל התיאטרון בקרית מוצקין חמ"ל לומדים, ובזכות עבודה מאומצת של מאות מתנדבים נפתחו יותר מ-100 מרחבי למידה עבוד תושבי הדרום שפונו מבתיהם, בבתי מלון ואכסניות בכל רחבי הארץ.
4 צפייה בגלריה
מקימים גני ילדים ומרחבי פעילות
מקימים גני ילדים ומרחבי פעילות
הוקמו 100 גני ילדים ומרחבי פעילות
(צילום: חמל לומדים)
אברמוביץ' זיהה, כמה ימים לאחר פרוץ המלחמה, בצרכים האמיתיים של המפונים. "בימים הראשונים ארגנו כמו כולם אפודים וציוד לחיילים. אבל אחרי כמה ימים ביקרתי מפונים בבית מלון בטירת הכרמל. מצאתי מפוני במצב של טוטאל לוסט, בלי בתים לאן לחזור, בלי תעסוקה, עם ילדים שטיפסו על הקירות. המלון היה יפה אבל ב"פעוטון" שהוכשר לילדים היו שטיחים מקיר לקיר ותקרה.
"הבנתי שהם צריכים גן, צריכים כיתות לימוד. חזרתי לקריות ופניתי לאנשי עסקים שירתמו למשימה. הם תרמו את כל הציוד הנדרש והקמנו באותו מלון פעטון עם כל הציוד הנדרש וגם גן לילדים בגילאי 3-6. השמועה פשטה כמו בשדה קוצים והאנשים נרתמו למשימה. הקמנו את חמ"ל לומדים בהיכל התיאטרון בקרית מוצקין ומאז עוד ועוד אנשים מצטרפים.

4 צפייה בגלריה
שלמה אברמוביץ
שלמה אברמוביץ
שלמה אברמוביץ'
(צילום: פרטי)

אברמוביץ': "התחלנו צנוע צנוע. פעוטון שם, כיתה כאן, אבל בתוך ימים אחדים מפרוץ המלחמה - הפך חמ"ל "לומדים" למפלצת לוגיסטיקה מיומנת, עם מתנדבות ומתנדבים, נשמה אחד אחת, עם צבא של ניהול, רכש, קניינות, IT, גיוס תרומות בכסף, גיוס תרומות בציוד, מיון, ליקוט, אריזה, נהיגה, העמסה, פריקה ולבסוף - זיווד מרחבי למידה בקצב שבשיאו עמד על אספקת 15 מרחבי למידה ביום אחד".
בשלב זה, אנשי המחאה בצפון אינם מתכוונים לחדש את המחאה נגד המשך כהונת הממשלה, אך לאחר סיום הלחימה, הם יחזרו לצומת בית המשפט. שלמה אברמוביץ, מראשי המחאה בקריות: "כיום אנחנו עובדים מסביב לשעון, אין לנו זמן להפגנות. אנחנו כן מקיימים פעילות הזדהות עם משפחות החטופים. אנחנו לא עוסקים במחאה אבל המחאה תבוא יומה אחרי המלחמה ותהיה חזקה פי כמה וכמה יותר משהיתה לפני פרוץ המלחמה. היא תהיה כמו הר געש, כמו צונאמי שהמדינה הזו לא ראתה מימייה, אבל יש זמן לזה".

4 צפייה בגלריה
אוספים ציוד וממיינים לטובת גנים
אוספים ציוד וממיינים לטובת גנים
אוספים ציוד וממיינים לטובת גנים
(צילום: חמל לומדים)

אברמוביץ כתב לחברים והמתנדבים בקבוצה והודיע להם על המתחם ה-100 שהוקם: "אין ספק. כל אחד ואחת מכם תרם לכך שחמ"ל לומדים הפך מושא הערצה והתפעלות ומקור לחיקוי בכל רחבי הארץ. שמעו של החמ"ל יצא גם אל מעבר לים. התוצרים של כל המקצוענות הזו הם אלפי תלמידים בכל הגילאים, שזכו לתחושה של יציבות, שגרה ברוכה ובריחה מהמצוקות שמאפיינות את מי שהפכו פליטים בארצם.
"במעשיכם הענקתם גם מזור ומעט עידוד גם למבוגרים מבין המפונים, ההורים, הסבים והסבתות, שזכו לנחת רוח בראותם את ילדיהם במסגרות חינוכיות ואשר זכו גם למעט שלוות נפש ורגיעה כשהילדים עסוקים בגנים ובכיתות שהקמתם להם".

4 צפייה בגלריה
מקימים גנים וכיתות לימוד
מקימים גנים וכיתות לימוד
מקימים גנים וכיתות לימוד
(צילום: חמל לומדים)

קראו עוד:

לדבריו של אברמוביץ, כל אחד מהחברים רשאי לחוש סיפוק רב על תרומתו המשמעותית למלחמת 7 באוקטובר, אך העבודה לא הסתיימה. "אנחנו לא אובייקטיבים, אבל מותר לנו לומר, שבחרנו בהתנדבות החיונית ביותר שאפשר להעלות על הדעת עבור רבבות המפונים בכל הגילאים. היעד כעת הוא עוד 100 פעוטונים, גנים, כיתות, מועדונים וכן מיחשוב כמה שיותר ממרחבי הלמידה שהקמנו. יהיה מאתגר מאוד. הן לוגיסטית והן כספית, אבל... קטן על כולנו. אין לי רבע ספק שנעמוד גם באתגרים הבאים", הוסיף אברמוביץ.
להצטרפות לקבוצת חמ"ל לומדים לחצו כאן.
פורסם לראשונה: 07:48, 26.11.23