בית משפט השלום בחיפה קבע לאחרונה שמוכרי דירה בקרית אתא יפצו ב-170 אלף שקל את הרוכשים, מאחר שלא גילו להם על בעיות רטיבות שקיימות בנכס.
1 צפייה בגלריה
רטיבות
רטיבות
פיצויים בגין הסתרת הליקויים. רטיבות
( צילום אילוסטרציה: shutterstock)
בפסק הדין שניתן ביום חמישי האחרון עולה כי, בחודש יולי 2011 נמסרה לנתבעים דירה ברחוב נוף הכרמל בקרית אתא אותה רכשו מקבלן. כבר בשנה הראשונה התגלו ליקויים בדירה ובבניין והנתבעים ודיירים נוספים פנו לאלגן הנדסה לשם בדיקת הדירה ואיתור ליקויים בה.
קראו עוד >>
בחוות הדעת של החברה שנמסרה באפריל 2012 נקבע כי בדירה ליקויים בתחומים שונים, בהם רטיבות. בעקבות זאת הם פנו לקבלן בבקשה לתקן את בעיות הרטיבות.
באותה שנה הציעו הנתבעים את הדירה למכירה ובאוקטובר נחתם הסכם רכישה בין הנתבעים לתובעים. מספר חודשים לאחר מכן נודע לתובעים בדבר חוות הדעת שנמסרה לנתבעים על הליקויים בדירה ובעקבות זאת הגישו את התביעה בה הם מבקשים פיצויים בגין הסתרת הליקויים בשלב המשא ומתן טרם החתימה על ההסכם.
הנתבעים שלחו הודעה לקבלן בטענה כי הוא אחראי על הליקויים. כמו כן, טענו כי הם סיפרו להם על רטיבות במספר מוקדים שתוקנה על ידי הקבלן. וכן, כי התובעים חתמו כי הם בדקו את הדירה ואין להם טענות.
השופטת מעין צור קיבלה את טענות התובעים. "מכאן שהנתבעים היו מודעים לכל הליקויים (שהרי חוות דעת אלגן הייתה ברשותם), היו מודעים לכך שלא תוקנו (פרט לליקויי הרטיבות שאליהם אתייחס להן), ולמרות זאת לא יידעו את התובעים בדבר קיומם. בכך הפרו את חובת הגילוי המוטלת עליהם לגבי ליקויים אלה", כתבה: "הפרה זו מהווה גם הפרה של ההסכם, הואיל והיא עומדת בניגוד להצהרת הנתבעים בדבר תקינותה של הדירה, ולהתחייבותם באותו סעיף למסור דירה שכל מערכותיה תקינות".
בתוך כך קבעה כי על הנתבעים לשלם לתובעים פיצוי בגובה של כ-150 אלף שקל בתוספת 17,550 שקל עבור שכר טרחת עורך דין. וכן להשיב להם את עלות חוות דעת המומחה ואת חלקם היחסי באגרת בית המשפט. בנוסף קבעה השופטת כי על הקבלן לשפות את הנתבעים בסכום של כ-91 אלף שקל.
פורסם לראשונה: 07:22, 27.10.21