אבחון מהיר ונכון של צוות ביקורופא בנהריה הציל כנראה את חיוו של תינוק כבן שנתיים שבלע סוללה אך הגיע למרפאה עם חשד למחלה ויראלית.
2 צפייה בגלריה
צילום חזה של התינוק
צילום חזה של התינוק
צילום חזה של התינוק
(צילום: באדיבות ביקורופא)
בשבוע שעבר, הגיע תינוק כבן שנתיים בליווי הוריו למוקד החירום ביקורופא בנהריה עם שיעול יבש, כאבי גרון וחום גבוה. טרם הגעתו למרפאה, התינוק נבדק בקופת חולים ואובחן עם חשד למחלה ויראלית.
יחד עם זאת, השיעול היבש והפתאומי הדליקו אצל הרופאה במוקד, ד"ר סבטלנה גונדרייב, נורה אדומה ובעקבות כך הפנתה אותם לצילום חזה בשל חשש לבליעת "גוף זר". ממצאי צילום הרנטגן אכן איששו את חשד הרופאה והראו כי התינוק בלע סוללה ובריאותיו מצוי גוף זר. בנוסף לכך, התפתחה אצלו גם דלקת ריאות חריפה.

2 צפייה בגלריה
ד"ר דוד מוסינזון
ד"ר דוד מוסינזון
ד"ר דוד מוסינזון
(צילום: יח"צ)

בזכות ערנותה של ד"ר גונדרייב הועבר התינוק במהירות להמשך טיפול בבית החולים, שם הורדם והונשם ועבר ניתוח דחוף להוצאת הסוללה. לתינוק נוצר נזק מקומי והוא מאושפז כעת בהכרה מלאה להמשך טיפול והשגחה.
ד"ר דוד מוסינזון, משנה למנכ"ל ומנהל רפואי בחברת ביקורופא: "שאיפת גוף זר לדרכי הנשימה, הינו מצב רפואי העלול להיות מסכן חיים המהווה אתגר אבחנתי וטיפולי לצוות הרפואי מכיוון שהסימפטומים עלולים להיות דומים למצבים רפואיים אחרים. מרבית מקרי שאיפת גופים זרים קורים בילדים כאשר הסיכון גבוה יותר עד גיל 5 שנים.

קראו עוד:

"הסיבות לשאיפת גוף זר בילדים קשורות בעיקר במבנה הלוע ודרכי הנשימה העליונות, חוסר בשלות מנגנון הלעיסה והבליעה ונטייתם של ילדים קטנים להכניס לפיהם חפצים הנמצאים בסביבתם. במקרה של שאיפת גוף זר יש להפנות את הילד בדחיפות לבית החולים ושם באמצעות ברנכונסקופיה ניתן לשלוף את הגוף הנשאף, כפי שבוצע במקרה זה.
"כמו בכל תאונה, מניעת שאיפת הגוף הזר היא הטיפול החשוב ביותר ולכן על ההורים למנוע מגע של ילדים קטנים עם חפצים קטנים ולהבהילם לטיפול רפואי דחוף בכל חשד לאירוע שאיפה. ברצוני לשבח את הערנות והמקצועיות שהפגינה דר׳ גונדרייב בבדיקת הילד ואפשר אבחון מהיר והפנייתו המהירה לטיפול מציל חיים בבית החולים".
פורסם לראשונה: 18:59, 05.05.24