בית החולים בני ציון חתם על הסכם פשרה עם זוג הורים מאזור חיפה שתבע את בית החולים. בכתב התביעה שהגישו ההורים נטען כי עם כניסת להיריון, הגיעו לבית החולים לעבור סדרת בדיקות גנטיות לשלילת מומים גנטים.
2 צפייה בגלריה
עו"ד יסמין גודיס
עו"ד יסמין גודיס
עו"ד יסמין גודיס
(צילום: גיא גרוס)
עוד נטען, כי ההורים לא קיבלו ממכון הגנטי בבית החולים ייעוץ מלא ולא בוצעו כל הבדיקות הנדרשות שיכלו להעריך את עניין החרשות.
ההורים, באמצעות עוה"ד נעמי לביא, ארנון אפרת ויסמין גודיס - דרור, תבעו בבית משפט המחוזי בחיפה את מדינת ישראל ובית החולים בני ציון על רשלנות רפואית. לטענת עורכי דינם ההורים ממוצא אשכנזי קיבלו מהיועצת של בית החולים "רשימה של בדיקות גנטיות לביצוע ורשימה נוספת תחת הכותרת בדיקות 'לא מומלצות'.
2 צפייה בגלריה
בית החולים בני ציון
בית החולים בני ציון
בית החולים בני ציון
(צילום: תמיר אסרף)
לשאלת האם מה משמעות הרשימה הזאת? השיבה היועצת הגנטית במכון: 'איך אפשר לדעת אם עובר יוולד עיוור או חרש"?'. כלומר, לבדיקה גנטית אלו אין משמעות אופרטיבית. לכן, האם לא ביצעה את הבדיקות ה'לא מומלצות'".
קראו עוד >>>
בתשובות שהתקבלו לבדיקות שבוצעו נמצא כי האם "אינה נשאית למוטציות שנבדקו". כשנה לאחר מכן נכנסה האם להריון במהלכו כל הבדיקות שנעשו היו תקינות. אולם מיד לאחר הלידה התברר שהתינוקת סובלת מחרשות מלאה.
ההורים ההמומים פנו ליועץ גנטי פרטי שהסביר כי הסיבה הכי שכיחה לחרשות הינה מוטציות בגן הקונקסין. בבדיקת דם התברר כי התינוקת נשאית של שתי מוטציות מהגן הזה ולכן היא חרשת.
כמו כן, התברר כי כל אחד משני ההורים נשא של אחת המוטציות של הגן שנמצאו בבתם. במקרה כזה לו היו יודעים ההורים עובדה זו היו דואגים לבדיקה בשבוע ה-12 להריון שבאמצעותה ניתן לגלות עם העוברית "ירשה" את המוטציה ואז היו מפסיקים את ההיריון.
לטענת התביעה, היועצת ב"בני ציון" התרשלה שלא מסרה להורים מידע מלא אודות הבדיקות ה"לא מומלצות" ומידע שגוי לביצוע בדיקות לאיתור המוטציות בגן הקונקסין.
בעקבות התביעה הושג הסכם פשרה בין הצדדים, לפיו בית החולים ישלם להורים 970 אלף שקל, וזאת מעבר לתשלום של 1.6 מיליון שקל שישולמו להורים מהביטוח הלאומי.
פורסם לראשונה: 18:58, 01.09.21