כדורגל ליגה א': איחוד היסטורי בקריות בין מכבי צור שלום/ביאליק למכבי קרית אתא קרוב יותר מתמיד. בסוף השבוע הגיעו הצדדים להסכם עקרוני לאיחוד והקמתה של הקבוצה המאוחדת החל מהעונה הבאה. בימים אלה הם אמורים לשבת על טיוטות ההסכם על כל סעיפיו, כפי שנקבעו בישיבות המשותפות, ואחרי כן תגיע החתימה. על המהלך הצפוי פורסם לראשונה לפני שבועיים במיינט קריות.
הופתע. קסלסיהופתע. קסלסי
הופתע. יגאל קסלסי
(צילום: נחום סגל)
על פי ההסכם, האיחוד יהיה לחמש שנים, עם אופציה לחמש נוספות. הקבוצה תיקרא מכבי קרית ביאליק/קרית אתא. אם ההסכם לא ימשיך אחרי חמש שנים, תמשיך קבוצת צור שלום לשחק בליגה א' ואילו קרית אתא תתפרק, והמשמעות היא שתחל את פעילותה בליגה ג'. לשני ראשי הערים, יעקב פרץ ואלי דוקורסקי, חלק גדול בהסכם האיחוד, שנעשה בתמיכתם המלאה. עוד נקבע במסגרת ההסכם כי אימוני הקבוצה יתקיימו בצור שלום, ומשחקיה יתקיימו באצטדיון בנשר או בקרית ים או במגרשי אתו"ס בקרית חיים.

הלכה הפרישה

מי שיקבל את המושכות לניהול הקבוצה המאוחדת הוא לא אחר מאשר יגאל קסלסי, שהיה עד לפני כחודשיים יו"ר מכבי צור שלום, ואז הודיע על פרישה מתפקידו לאחר 11 שנה. בראיון ל'ידיעות המפרץ' אמר אז קסלסי שבשלב הראשון הוא לוקח שנה של הפסקה, ואחריה יחליט על המשך דרכו, אולם מהלך האיחוד החזיר אותו לתפקיד מוקדם מהצפוי.
יצוין, כי בכל השיחות והפגישות לקראת האיחוד קסלסי כלל לא נכח ולא היה צד בעניין. רק בתחילת השבוע, כשנציגי שתי הקבוצות הגיעו להתקדמות משמעותית, הוא נקרא לדגל. השבוע סיפר כי ביקש כמה ימים לשקול את ההצעה לפני שנענה בחיוב. תשובתו סללה את הדרך להסכם, משום שמינויו מקובל על שני הצדדים.
עוד נקבע כי לצידו של קסלסי יהיו לכל מועדון שני נציגים בהנהלה המשותפת. יוחאי כהן, קפטן אתא שהודיע בסיום העונה על פרישה ממשחק, ישמש כמנהל מקצועי. טרם מונה מאמן.

תקציב משודרג

הקבוצה המשותפת תזכה לתמיכה משודרגת. התקציב יגיע בין היתר מהרשויות. שתי העיריות יחד עשויות להעמיד לרשות הקבוצה כ-1.2 מיליון שקל. ממנו תיגזר בניית הסגל, שבעונה הראשונה שלו ישאף להתמודד במאבקי הצמרת הגבוהה, ובשנתיים-שלוש לאחר מכן להתמודד על כרטיס העלייה לליגה הלאומית.
קסלסי: "בעקבות הפנייה ערכתי סדרה של פגישות בנושא עם כל הגורמים, והחלטתי לחזור. בהתחלה לא רציתי לשמוע על זה, אבל אחרי שראיתי את הנכונות של הצדדים ללכת על המהלך ולבנות קבוצה שתוכל לרוץ בצמרת הגבוהה ולא להסתפק רק בעוד עונת הישרדות, לא היה אפשר לוותר על האתגר. בלי האתגר הגדול הטמון בקבוצה מאוחדת וחזקה, לא הייתי חוזר. ראשי הערים רצו מאוד בחיבור הזה, ויש בי אמונה ורצון שעד בנייתו של האצטדיון החדש בקרית ביאליק בתוך כמה שנים, נוכל כבר לראות את הקבוצה המאוחדת בלאומית. שם אנחנו צריכים להיות".
יש עדיין כאלה שהם סקפטיים לגבי היתכנות האיחוד. יש סיכוי שזה לא ייצא לפועל?
"בוא נעמיד את העובדות: יש הסכם עקרוני על האיחוד, ויש רצון של כולם למהלך, מה שלא קרה מעולם. ועדיין, גם אני רוצה להיות מאוד זהיר, ובשורה התחתונה, עד שנחתום, מבחינתי האיחוד לא ייצא אל הפועל. צריך לתת לרשויות להחליט על תקציב הולם לאיחוד, כי בלעדיו יהיה קושי להשיג את המטרות. אני אופטימי, אבל בוא נהיה סבלנים".
הצהרת רק לאחרונה שאתה לוקח שנה הפסקה. בתפקיד הזה יהיה לא פחות מתח ולחץ.
"גם אני הופתעתי, זה לא היה בתכנון ולא בתוכניות שלי, וזה מראה כמה אני אוהב את הכדורגל. המו"מ על האיחוד הגיע לנקודה, שהיה צריך להכריע, וברגע שהחלטתי לחזור, היה חשוב לי לקדם את האיחוד כמה שיותר מהר. בקבוצות חתומים שני מאמנים ולא מעט שחקנים, וצריך לדעת מה עושים. אתגר כזה גדול לא היה פה מעולם".
יש בשורות בעניין המאמן והשחקנים?
"החלטנו לא להחתים את אחד משני המאמנים שהיו כבר סגורים, אבל אין לנו עדיין מועמדים לתפקיד. לגבי הסגל, כרגע יש 40 שחקנים בשתי הקבוצות, נראה מי מתאים לנו ונסגור עם 22 שחקנים".
צור שלום אמורה לפתוח בשבוע הקרוב את האימונים עם קובי דנינו (לפני המועד הצפוי לחתימה).
"אני לא הייתי מעורב בהחלטה הזו, ואני מניח שההודעה לשחקנים על פתיחת האימונים בשבוע הקרוב קשורה לתוכנית המקורית לפתיחת האימונים עוד לפני המהלך לאיחוד. ברור שעם חתימת ההסכם על האיחוד, דברים ישתנו".
יוחאי כהן, שישמש כמנהל מקצועי בקבוצה המאוחדת: "האיחוד הזה עמד שנים באוויר בשנים האחרונות. החברות והכימיה שבין שני המועדונים סייעו להגיע להבנות ולהסכמות, ומהרגע הראשון האמנתי שנצליח להגיע להבנות. הייתי בכמה פגישות בנושא, וראיתי בכל פגישה את הרצון של שני הצדדים לתת למהלך הזה לקרות".
ראש עיריית קרית אתא, יעקב פרץ: "הנהלות הקבוצות מגבשות בסיס לשיתוף פעולה לקבוצה מאוחדת, שתייצג רבים מתושבי האזור. שיתופי פעולה בתחום הספורט הם מבורכים, ויש בהם כדי להעמיד בסיס איתן לקבוצות חזקות. גם בעבר עודדנו שיתופי פעולה, כפי שהיה באיחוד קבוצות הכדורסל. עיקר הדגש צריך להיות על קבוצות הילדים והנוער. אני מקווה כי הקבוצות יגיעו לסיכומים מוצלחים שיאפשרו איחוד מוצלח, תחרותי וספורטיבי".
ראש עירית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי: "השיחות על האיחוד קיבלו את ברכת הדרך שלי, ועודכנתי בפרטי ההסכם המתגבש. אני בעד שיתופי הפעולה בין הקריות בתחום הספורט, ומקווה כי בעקבות הכדורגל ייעשה איחוד דומה בכדורסל. הקפדנו כי לצד איחוד הקבוצות הבוגרות, כל עיר תשמור על עצמאות קבוצות הילדים, נערים והנוער, מה שייתן לבני הנוער מוטיבציה לשאוף למצוינות על מנת להתקבל בעתיד לקבוצה הבוגרת".

מחלקות הנוער

כאמור, מחלקות הנוער של שני המועדונים יפעלו באופן עצמאי. בעונה הקרובה תפעיל המחלקה של צור שלום עשר קבוצות. אלירן אלקובי, שהיה עוזר המאמן בקבוצה הבוגרת, מונה למאמן נערים ג'; קרן בכר-קנפו, שאימנה בעונה שעברה את נערים ב' ארצית לצידו של אחיה אביב בקבוצת הנוער, תאמן את קבוצת הנוער לאומית.
דני רבינוביץ', מהמאמנים הוותיקים במועדון, שהיה שותף לעלייתה של קבוצת הבוגרים לליגה א', יאמן את קבוצת ילדים ב'; בני בניסתי, הקפטן בעבר, יאמן את נערים ב' ארצית. עוד יאמנו במחלקה: עידן בראון, מאור לוי, יניב אזאצ'י, עמית וינוקור ואבי נחמני. שוער העבר אסי כץ ישמש כמאמן הכושר של המחלקה.