בחיפה ובקריות יש מעט מאוד בתים צמודי קרקע בבנייה פעילה. מניתוח נתוני הלמ"ס שערכו בארגון קבלני חיפה עולה כי העיר שריכזה את ההיקף הגבוה ביותר של התחלות בנייה של צמודי קרקע בשנת 2018 היא קרית אתא, עם 104 יחידות.
1 צפייה בגלריה
שכונת גבעת אלונים צילום: סקיווקר צילומי רחפן עבור חברת שרביב
שכונת גבעת אלונים צילום: סקיווקר צילומי רחפן עבור חברת שרביב
שכונת גבעת אלונים צילום: סקיווקר צילומי רחפן עבור חברת שרביב
מדובר בעלייה חדה לעומת התחלות בנייה של 43 צמודי קרקע בשנת 2017. עם זאת, עדיין חלקן של התחלות הבנייה של צמודי קרקע הוא נמוך לעומת בנייה רוויה.
בקרית מוצקין נבנו בשנה החולפת 6 צמודי קרקע, ובקרית ביאליק ובקרית ים נבנו רק 3 יחידות. בחיפה נבנו 86 יחידות.
גם בראייה של חמש שנים, קרית אתא מובילה את היקפי בניית צמודי קרקע בקריות, עם סך הכל 356 יח"ד שנבנו בתקופה זאת, לעומת 25 בקרית ביאליק, 7 בקרית ים ו-6 בלבד בקרית מוצקין.
חלק ניכר מצמודי הקרקע שנבנו בקרית אתא הם בשכונת גבעת אלונים. לדברי שרה אילין, סמנכ"לית השיווק בחברת שרביב, המקימה את פרויקט גבעת אלונים, "השכונה תוכננה מתוך תפיסה מודרנית של התחשבות בסביבה הירוקה המקיפה אותה. מכיוון שכך, צפיפות הבנייה בשכונה נמוכה, וחלק ניכר ממנה הם צמודי קרקע ובתים בבנייה נמוכה.
המחירים בפרויקט מאפשרים לרבים להגשים את החלום ולעבור לצמוד קרקע. בפרויקט נמכרים בתים צמודי קרקע בשטח של כ-160 מ"ר על מגרשים בגדלים שנעים בין 265-345 מ"ר, במחירים של החל מ-2.31 מיליון שקל".
בשנת 2018 נבנו בישראל 10,326 בתים צמודי קרקע. העיר שריכזה את היקף הבניה הגבוה ביותר היא באר שבע, עם 254 צמודי קרקע.