בית משפט השלום בקריות האריך אמש (שלישי) בשבעה ימים את מעצרו של החשוד בגרימת מותו של עו"ד משה אלנקווה (43) מקרית מוצקין. לטענת החשוד, תושב קרית ים בן 21, ללא עבר פלילי, הוא יצא מהקיוסק ואדם לבוש שחורים הניח סכין בידו ואמר לו: "תעלים את הסכין, תברח".
2 צפייה בגלריה
זירת האירוע בקרית ים
זירת האירוע בקרית ים
זירת הדקירה בקרית ים
(צילום: דוברות המשטרה)
ביום שני שעבר הגיע אלנקווה לחוף גליה בקרית ים, שם על פי הנטען התפתח עימות בינו לבין אנשים בחוף, במהלכו הוא נדקר בחזהו. אלנקווה פונה במצב אנוש לבית החולים ואושפז במחלקה לניתוחי לב כשהוא מורדם ומונשם.
למחרת עצרה המשטרה חשוד במעשה, תושב קרית ים בן 21. מעצרו הוארך בבית משפט השלום בקריות עד אמש. פרט אליו נעצרו שני חשודים נוספים במעורבות במעשה והם שוחררו למעצר בית.
אלא שביום חמישי נפטר אלנקווה מפצעיו, והחקירה הפכה לחקירת רצח. בדיון בהארכת המעצר השנייה, שהתקיים אמש (שלישי) בבית המשפט בקריות, נחשד הצעיר בעבירה של גרימת מוות בכוונה תחילה.
2 צפייה בגלריה
עו"ד משה אלנקווה ז"ל
עו"ד משה אלנקווה ז"ל
עו"ד משה אלנקווה ז"ל
(צילום: פרטי)
במענה לשאלות בא כוחו של החשוד, עו"ד יובל זמר טען נציג המבקשת, צביקה אמיר, כי בין הקורבן לחשוד לא היתה היכרות קודמת. כמו כן נטען כי גופתו של אלנקווה נשלחה לנתיחה, אולם טרם התקבלו תוצאותיה.
עוד טען זמר, כי החשוד מסר גרסה לאירועים. "היה עימות, הוא נתן אגרוף לאותו מנוח, נכנס למכולת לקיוסק הזה, יצא ומישהו שם לו סכין ביד ואמר, תעלים את הסכין, תברח. זו הגרסה שלו. הוא הציע לכם לקחת אתכם לפח להיכן שזרק את הסכין", אמר. "הוא מספר לך שאדם אחר לבוש שחורים הוא זה שנתן לו את הסכין".
אולם נציג המשטרה סירב לאשר האם נמצאה סכין ואילו טביעות אצבעות יש עליה. "זו גרסתו הנוכחית. יש לו גרסאות שונות ומשתנות בהתאם לתוצאות החקירה, גרסאותיו השונות נבדקות", אמר אמיר. "הוטחו בפניו מספר דברים, בין שתי החקירות שלו. בפעם הראשונה הוא מסר גרסה אחת ובפעם השנייה כשהוא נחקר הוטח בפניו שמדובר במנוח עסקינן בעבירה של רצח בכוונה תחילה, הוא שינה מעט את גרסתו".
עוד ביקש זמר לדעת את זהות העדה שלכאורה ראתה את החשוד דוקר את המנוח. אולם גם בקשה זו נדחתה. "לא אוכל להשיב לגבי עדים כאלה או חשודים כאלה ואחרים. כל העדויות מצויות בפני בית המשפט", השיב אמיר. עוד טען כי ישנם 25 עדים נוספים אותם הם מבקשים לחקור.
עו"ד זימר ביקש מבית המשפט לקצוב הארכת מעצר מדודה בהתחשב בנסיבותיו של החשוד. "מדובר על ילד בן 21 ללא הרשעות קודמות שקושר את עצמו לזירה, אבל לא לאירוע. הוא מאשר שהיה עימות פיזי ביוזמת המנוח", אמר.
"אותם שני חבריו, על אף שלכאורה הם חשודים בעבירה של קשירת קשר, שהוביל למותו של אדם בדקירה בלבד, הם לא היו במעצר בית. אלא אם כן, הם כדי למלט את עצמם מפלילים את החשוד כאן וזורקים אותו תחת גלגלי האוטובוס כדי שהם ימלטו ועשו עסקה טובה".
המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של החשוד ב-14 ימים, אולם השופט בן ציון ברגר האריך אותו ב-7 ימים. "אני ער לכך כי הסניגור ציין שמדובר בחשוד צעיר, ללא עבר פלילי, ויש צורך בפיקוח של בית המשפט על התקדמות החקירה ועל פעולות החקירה שמבוצעות לצורך קידום התיק", כתב בהחלטתו.
"בנסיבות אלה, ולנוכח היקף פעולות החקירה, השינוי באישום המיוחס לחשוד, נוכח פטירת הקורבן, מצריך הותרת החשוד במעצר, כאשר תקופת המעצר תותאם בשלב זה על ידי ביתה המשפט כדי לאפשר פיקוח על התקדמות בחקירה".