עימות חריף בין ארגון ויצו לעיריית קרית מוצקין. לטענת הארגון, העירייה הורתה לפנות את סניף ויצו הממוקם במקלט מזה שנים, ובו פועלת ביגודית וכן פעילויות לקשישים ולקהילה.
הסניף סגור. צילום: נחום סגלהסניף סגור. צילום: נחום סגל
הסניף סגור. צילום: נחום סגל
(הסניף סגור. צילום: נחום סגל)
"היתה להם פה פרה חולבת, ומה שמפריע להם זה שלקחו להם אותה", אמר גסר. "העירייה תפעיל את הביגודית בעצמה, ותדאג שכל הכסף יוחזר לקהילה ולנזקקים".
הסניף במוצקין פועל שנים רבות. אשרת: "כמו בכל הסניפים, יש בו ביגודית, שהיא חנות 'יד שנייה' שאנשים מביאים אליה בגדים. חלקם מועברים לנזקקים, ויתר הבגדים נמכרים במחיר מאוד נמוך. את הכסף אנחנו מחזירים לפעילות בתוך הקהילה על ידי הפרויקטים שאנחנו מקיימים".
"זאת שערורייה"
את הסניף במוצקין מפעילות מתנדבות במשך עשרות שנים, יחד עם שני עובדים. "עד כה הכל היה בסדר. לפני ארבע שנים התחלפה יו"ר הסניף והיו אמורות להיות בחירות.
"ראש העיר, חיים צורי, התקשר אלי וביקש שינתן לו סיי בכל הנושא של בחירת יו"ר סניף חדשה וסגניתה, ושיתפנו איתו פעולה. נבחרו היו"ר והסגנית הנוכחיות. הן אמורות על פי תקנות ויצו לסיים את התפקיד שלהן, והודיעו לנו שעם סיום התפקיד, הן צריכות לפנות את הסניף.
"נדהמנו מהדרישה. פניתי במכתב למנכ"ל העירייה והתקשרתי ללשכת ראש העיר. פניותיי לא נענו, אז כתבנו עוד מכתב, ועליו השיב מנכ"ל העירייה שהם צריכים את המקלט ויסגרו את המקום".
אשרת מציינת כי סגירת הסניף מהווה פגיעה באוכלוסיית העיר. "זה בית לנשים מבוגרות, שמחר בבוקר אין להן לאן ללכת. ההתנדבות הזאת נתנה להן סיבה לקום בבוקר ומשמעות לחיים. אני לא מבינה למה לא נותנים לנו להיות במקלט הזה".
"בינתיים היו"ר וסגניתה נעלו את המקלט והחזירו את המפתח לעירייה, ומישהו החליף את המנעול. זאת שערורייה. התחלנו לנהל משא ומתן, אבל ההתנהלות מצד עיריית קרית מוצקין היא לא מובנת".
"אין שקיפות"
בעיריית קרית מוצקין הציגו תמונה שונה: "יו"ר הסניף וסגניתה שלחו מכתב לויצו, בו הודיעו שהן עוזבות וסוגרות את הסניף", אמר מנכ"ל העירייה, יריב גסר.
"בשנים האחרונות כל מה שהיה שם זה רק ביגודית, לא התקיימו בסניף כל פעילויות לקהילה. נדרשנו לייעד את המקום לפעילות חירום, וביקשנו מהן לפנות את המקלט בסוף דצמבר. ויצו אמרו שהם רוצים להיערך להפעלת הסניף עם צוות חדש. הם אוספים בגדים מתושבי העיר, מוכרים את זה לתושבי העיר, והכסף מגיע להנהלת ויצו.
לטענת גסר, על מנת שלא לפגוע בתושבים עם סגירת הביגודית, העירייה תפעיל פרויקט דומה.
"איך הם יכולים לבוא בטענות? המכתב מעורך הדין שלהם הגיע אחרי שהם כבר פינו את המקלט. לא הוצאנו אותם ככה פתאום כמו שהם מציגים את זה. לא יכול להיות שיכפישו את הרשות, כשאנחנו היינו הכי הגונים. היתה להם פה פרה חולבת, ומה שמפריע להם זה שלקחו אותה".