"עדיין אותם רגשות קשים. עצב, מועקה בכל פעם שאני חושבת על זה. ארגיש אחרת אולי כשאדע שיואב בושמיץ יקבל את העונש המרבי"- כך אמרה ל-mynet קריות ר', אמה של אחת הבנות מקרית אתא שהותקפה מינית על ידי תומך ההוראה יואב בושביץ (19), זמן קצר לאחר שהנאשם הודה בעובדות כתב האישום.
2 צפייה בגלריה
"גם אנחנו קורבנות". אמהות שבנותיהן נפגעו, השבוע
"גם אנחנו קורבנות". אמהות שבנותיהן נפגעו, השבוע
"אנחנו הקורבנות". האמהות שבנותיהן נפגעו
(צילום: שרון צור)
קראו עוד >>
בעקבות הודאתו אמש (שני) של בושמיץ, בדיון שנערך בבית המשפט המחוזי בחיפה, נקבע כי הטיעונים לעונש בעניינו יישמעו בחודש פברואר.
הפרשה המזעזעת נחשפה לראשונה בחודש ינואר 2021 ב-mynet קריות. תומך ההוראה, בושמיץ, התקבל לעבודה על מנת לסייע לצוות בעת הלמידה בקפסולות, בעת הגל הראשון של הקורונה. על פי כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה, המעשים בוצעו בחודשים נובמבר ודצמבר 2020. במסגרת שנת שירות עסק בושמיץ בפעילות התנדבותית בבית ספר יסודי בקריות, בתפקיד סייע הוראה.
2 צפייה בגלריה
הנאשם יואב בושמיץ בהארכת מעצרו
הנאשם יואב בושמיץ בהארכת מעצרו
הנאשם יואב בושמיץ בהארכת מעצרו
(צילום: אביהו שפירא)
תחילה עבד כסייע בכיתה ד', ובהמשך עבד כסייע בכיתה א'. בכתב האישום נטען כי בזמן שסייע בושמיץ לילדות בזמן השיעור הוא כרע על ברכיו לידן, ותוך כדי שהסביר להן את חומר הלימודים הוא ביצע בהן מעשים מיניים חמורים.
במקרה אחר הוא ביצע בילדות את העבירות כשרחצו את ידיהן בשירותים של בית הספר. הוא הואשם בסעיפים של אונס בנסיבות מחמירות ומעשים מגונים בנסיבות מחמירות. בדיון שנערך אמש (שנ) בבית המשפט, בעת הקראת כתב האישום, הודה בושמיץ בכל סעיפי כתב האישום. המשך המשפט נדחה לחודש פברואר.
האמהות שבנותיהן הותקפו על ידי הנאשם, התראיינו בעת חשיפת הפרשה ב-mynet קריות וסיפרו על התחושות הקשות שלהן, על החיים בצל החרדה, סיוטי הלילה והטיפול הלקוי בבנותיהן. הן כינו את האירוע "פיגוע המוני", והפנו אצבע מאשימה כלפי מערכת החינוך ומנהלת בית הספר שבו התרחש האירוע, שלטענת האימהות לא פעלה כראוי בנסיבות הקשות שנוצרו. הזמן שעבר מאז, לא המעיט את כעס האימהות כלפי המערכת.
"זה החל אחרי הסגר של ראש השנה, כשפתחו את בתי הספר בקפסולות", סיפרה א'. "הוא מפרדס חנה, בשנת שירות, בא ממכינה כדי לעזור, ושכר דירה בקריות. הפרשה התפוצצה לפני כחודש, ביום ראשון, כאשר במהלך שיעור קמה אחת התלמידות וסיפרה שיואב תקף אותה, הכניס לה יד מתחת לג'ינס ונגע בה".
אם נוספת: "שאלתי את בתי מה קרה. בהתחלה היא לא רצתה לספר. אבל שמתי לב שהיא מפחדת להיות לבד, לא רוצה לשחק. ביקשתי ממנה שתספר, ושלא אכעס. אז היא סיפרה שהוא בא לעזור לה, ונגע לה מתחת למכנסיים. בפעם אחרת לקח אותה לשירותים, לעזור לה לשטוף ידיים, ואז 'השתפשף', והיא אמרה שהוא נגע 'בבולבול' שלו".
אחת האימהות אמרה היום (שלישי): "זה העיר אצלי את תחושת הכעס וחוסר הביטחון במערכות. חוששת שאולי הוא ייתפס כקורבן כי הודה במעשיו באבחה. אנחנו הם הקורבנות. אני זאת שהייתה צריכה לנטוש את הבית ובית הספר בעקבות הסיפור. אני זאת שקרעה את משפחתה למקום חדש ומרוחק בלי משפחה וחברים. רק בשביל לנסות לקבל את האוויר שלנו מחדש".
האמהות פנו לעו"ד רוני אלוני סדובניק, שמלווה אותן לאורך ההליך הארוך. בשיחה אמרה עו"ד סדובניק: "אנחנו לא נסכים לכל ענישה מקילה, בשל העובדה שהוא הודה בכתב האישום וחסך את זמנו של בית המשפט. נדרוש גם שכל עונש שייגזר עליו, ירצה במצטבר, לא נסכים בשום אופן למאסר במקביל. שישלם על כל עבירה שביצעה בנפרד. מה הוא חושב, שאם הוא הודה הוא יקבל עבודות שירות? לא נסכים שהוא יקבל עונש כפי שקיבל אביה של עדי ביטי".
עו"ד סדובניק ציינה עוד, כי משרד החינוך התרשל רשלנות פושעת, כיוון שאין בו נהלים כדי לטפל בנושא ההטרדות והתקיפות המיניות בין כותלי מוסדות החינוך. לדבריה, דוחות מבקר המדינה חשפו פעם אחר פעם את המחדל הזה, אבל דבר לא ישתנה.
"יו"ר מועצת התלמידים הארצית טען בדיון שנערך בנושא בכנסת, כי לתלמידים אין כתובת לפנות במקרים כאלו. המערכת מעדיפה להכיל את הפוגעים ולא מטפלת בקורבנות", אמרה עו"ד סדובניק.
את תגובת סניגורו של הנאשם, עו"ד יאיר רונן, לא ניתן היה להשיג עד למועד פרסום הידיעה. לכשתתקבל, תתפרסם במלואה.
פורסם לראשונה: 15:22, 14.09.21