במסגרת הסכם פשרה בין שניים משלושת הנתבעים בהפצת פייק ניוז נגד רשת סלאח דבאח לרשת, ישלמו הנתבעים 30 אלף שקל לרשת, שתתרום 45 אלף שקל לעמותות ולארגוני הצלה. זאת, מתוך הנחה שגם הנתבעת השלישית בתיק תגיע להסכם פשרה דומה.
2 צפייה בגלריה
סאלח דבאח סניף עין המפרץ
סאלח דבאח סניף עין המפרץ
סאלח דבאח, סניף עין המפרץ
(צילום: אלעד גרשגורן)
הסכום נקבע אחרי שהרשת הגישה לבית המשפט השלום בפ"ת צו מניעה ותביעות נגד מפיצי פייק ניוז בטענה שפגעו בשמה הטוב. נטען כי הם הפיצו ברשתות החברתיות צילום מסך שקרי שהופץ עוד מימיי מבצע שומר חומות, לפיו בכיר ברשת שכלל אינו קיים, לטענת הרשת, לועג ללקוחות מהמגזר היהודי, ואמר: "היהודים הכלבים שוב יעמדו בתור בחנויות שלנו לקנות בשר, לא דואג".
לפי הרשת, "עם היוודע המקרה שזכה לעשרות אלפי שיתופים, פנתה הרשת לשלושת האנשים האחראים להפצה (גבר ושתי נשים) וביקשה להסיר את הפוסט מיידית, תוך הסבר מפורט והבהרה שאין ברשת אדם בשם סמיר דבאח שאמר את הדברים שצוינו בצילום המסך.

2 צפייה בגלריה
הפייק שרץ ברשתות
הפייק שרץ ברשתות
הפייק שרץ ברשתות
(צילום מסך)

צו המניעה והתביעות הוגשו על ידי עו"ד גיא אבידן לבית המשפט השלום בפתח תקווה, לאחר שהרשת פנתה אל המפרסמים, ביקשה מהם להסיר ולא קיבלה התייחסות. בנוסף, הרשת שכרה את שרותיה של חברת סייבר חיצונית שתפקידה לאתר מפיצי פייק ניוז. ככל שיאותרו גולשים נוספים, הרשת לא תהסס לפעול כנגדם בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותה. מדובר בפייק ניוז שהופץ עוד בזמן שומר חומות כדי לפגוע ברשת ובדו קיום אותו היא מקיימת ומעודדת בשגרה, ועל אחת כמה וכמה בחירום".
לפי ביהמ"ש, הצדדים הגיעו לפשרה לפיה התביעה נדחית ושניים מהנתבעים יפצו את הרשת ב-15 אלף שקל כל אחד, ב-15 תשלומים שווים. לגבי הנתבעת השלישית החלטה תבוא בהמשך. מהרשת נמסר כי גם איתה ייחתם הסדר דומה.
כמו כן כל אחד מהם התחייב לפרסם התנצלות בעמוד הפייסבוק שלהם שזו לשונה: "התנצלות! בימים האחרונים שיתפתי בעמוד האישי שלי פייק ניוז כנגד רשת סאלח דאבח ובניו. מדובר בצילום מסך שיקרי ואמירה שכביכול נאמרה ע"י אדם בשם סמיר דאבח.
"אין אדם כזה ברשת דאבח והדברים מעולם לא נאמרו. יתרה מזאת, מבדיקה שערכתי גיליתי שהרשת נרתמה לטובת הלחימה בגזרות השונות והוציאה מאות חבילות תרומה למוקדים ברחבי הארץ. אני מתנצל/ת בפני אנשי הרשת על הנזק התדמיתי שנגרם לה ומציע לכולנו לחשוב לוודא ולבדוק לפני שאנחנו עם אצבע קלה על המקלדת".
הפרסום יופיע בעמוד הפייסבוק של כל אחד מהמשיבים, לא יוסר משם, ויהיה פתוח לשיתוף 60 יום. הפרסום יופיע תוך 24 שעות מהפסיקה.

קראו עוד:

כן הסכימו לצלם ולשתף סרטון וידיאו בו יאמרו: "אני משתף/ת כאן התנצלות על פוסט שפרסמתי נגד רשת דאבח. מדובר בפייק ניוז שפגע ברשת דאבח ואני מתנצל/ת על כך, אני קורא/ת לכולם/ן להימנע מהפצת תוכן שלא נבדק".
מהרשת נמסר: "עם תחילת המלחמה נרתמו סניפי רשת סאלח דבאח ובניו לסיוע במגוון המאמצים והצרכים השונים ברחבי הארץ. אנשי הרשת עזבו עבודתם והתפנו לאריזת החבילות שהועברו מהסניפים למתנדבים שהגיעו לאסוף ולשנע אותם למוקדים השונים. מדובר בסיוע הנאמד במאות אלפי שקלים של מוצרי מזון, טואלטיקה, כלי בית ועוד.
"אנו דוגלים בדו קיום לכל הדתות – יהודים, מוסלמים ונוצרים – אנו כרשת מציינים את כל החגים של שלוש הדתות מדיי שנה ודוגלים בחיים שקטים וטובים לכולם. המקרה המדובר מצער אותנו במיוחד נוכח המאמצים הרבים שהשקענו ועודנו משקיעים ותורמים לעזרה ותמיכה בכל אדם הזקוק לכך בכל מקום בישראל. המצב הנוכחי לא הותיר לנו ברירה, אלא לנקוט בהליכים משפטיים כדי להפסיק את הוצאת דיבתנו על לא כלום".