שנת 2023 נרשמה במחלקת הרוקחות בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי כשנה רבת עשייה, מלאת הצלחות ובנוסף רבת אתגרים לנוכח המציאות שהשתנתה לפתע.
בשנה החולפת בתי המרקחת ברחבי המחוז פעלו במגוון רחב של תחומים: הרוקחים ביצעו כמות גדולה של הדרכות רוקחיות אישיות למטופלים –בעיקר למטופלים בני 65+ ו/או הנוטלים שש תרופות ומעלה.
הם סייעו בשיפור הענות המטופלים לטיפול תרופתי במגוון מחלות ובזכות מעורבות זו השנה החלו יותר מטופלים טיפול תרופתי כרוני בהשוואה לשנים קודמות, מה שתרם משמעותית לאיזון המחלה ולשיפור במצבו הקליני של המטופל. רוקחי המחוז קיבלו את ציון שביעות רצון הלקוחות בנושא 'יחס הרוקח/ת', הגבוה ביותר בכללית, וזמני המתנה לקבלת שרות בבתי המרקחת ירדו ועומדים על כ-7 דקות בממוצע.
בנוסף, נקלטו והוכשרו השנה מספר רב של 'פרחי רוקחות' שתפקידם לסייע בבתי המרקחת ובכך התאפשר לרוקחים לפנות את זמנם לפעילות מקצועית של מתן ייעוץ והדרכה לטובת המטופלים.

2 צפייה בגלריה
אירנה מלנבסקי מנהלת הרוקחות בכללית מחוז חיפה
אירנה מלנבסקי מנהלת הרוקחות בכללית מחוז חיפה
אירנה מלנבסקי מנהלת הרוקחות בכללית מחוז חיפה
(צילום: דוברות כללית )

עם פרוץ המלחמה, חלה עלייה ניכרת בביקוש לתרופות, אנשים לא ידעו מה צופה העתיד ודאגו שיהיה מחסור ולכן מיהרו להצטייד לכל צרה שלא תבוא.
"חשבתי שנסיים את השנה בחגיגות על כל ההישגים המשמעותיים של הרוקחים ונציין את 'יום הרוקח' כמו בשנים עברו, ובמקום זאת, נתנו מענה רוקחי במלונות של מפונים וייעצנו למטופלים שנאלצו להתפנות מביתם, הענקנו שירות תרופות און ליין עד הבית למבוטחים כמעט בכל הארץ ועשינו זאת כשהביקוש בימי שיא גדל פי 5 כמעט. יחד עם זאת, המשכנו להעניק שרות רוקחי מלא לכלל המטופלים מתחילת המלחמה ועד היום. בתי מרקחת של כללית באזורים הצפוניים שפונו מתושבים ומתמודדים עם אזעקות ומטחים, ממשיכים להעניק שירות למטופלים מתוך מחויבות עמוקה ועל כך אני מודה להם ומעריכה אותם מאוד".
יחד עם המציאות המורכבת בכללית ממשיכים להוסיף שירותי רוקחות עבור המטופלים ברחבי חיפה והגליל המערבי. מספר בתי המרקחת במחוז גדל ובשנת 2023, נפתחו בתי מרקחת חדשים ושופצו ותיקים, בעראבה, נווה שאנן בחיפה, קרית מוצקין, קרית אתא, קרית ים ובית המרקחת ה120 צפוי להיפתח בכפר יאסיף במהלך שנת 2024.
"שרותי הרוקחות נמצאים כמעט בכל נקודת שרות ברחבי המחוז, וזאת מתוך אמונה כי הרוקחים מהווים חלק בלתי נפרד מהצוות הרפואי ותורמים רבות לבריאותו של המטופל. ההישגים המרשימים לאורך השנה הושגו כתוצאה מעבודה קשה ומקצועית, מחויבות ומסירות של הנהלת הרוקחות ורוקחי המחוז. גם השנה נחדש ונתחדש בבתי מרקחת נוספים ברחבי חיפה והגליל המערבי", סיכם רונן נודלמן מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית.
המיונים הקהילתיים של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי הצטיידו במכשיר אולטרסאונד POCUS
השימוש במכשיר מהווה עוד סיבה להגיע, בעת הצורך, למיון הקהילתי של כללית בקהילה במקום למיון בבית החולים ולקבל אבחון וטיפול מהיר ומקצועי, ללא המתנה ממושכת.
מכשיר - POCUS Point Of Care Ultra Sound, הנו מכשיר על-קול המשמש את הצוות הרפואי ליד מיטת החולה. מדובר במכשיר המאפשר לבצע אולטרסאונד לבעיות נקודתיות וקבלת התשובות בזמן אמת. כך נחסכת מהחולה ההמתנה עד לבדיקת אולטרסאונד במכון הדמיה ועיכוב מתן טיפול.

2 צפייה בגלריה
דר דראושה חוסיין במהלך בדיקת אולטרסאטנד עם מכשיר POCUS
דר דראושה חוסיין במהלך בדיקת אולטרסאטנד עם מכשיר POCUS
דר דראושה חוסיין במהלך בדיקת אולטרסאטנד עם מכשיר POCUS
(צילום: דוברות כללית )

המכשיר מסייע באיתור מגוון בעיות רפואיות דחופות כגון: הערכת תנועות של שריר הלב והימצאות נוזל פריקרדיאלי, אבנים בכיס מרה או דלקת בכיס מרה, הערכת שלפוחית השתן, אבנים בכליות, פקקת, נוזל חופשי בבטן, גוף זר בעור או ברקמות, נוזל מפרקי בדלקת פרקים ועוד.
כאמור, מכשיר זה מגיע בימים אלו ל-6 המיונים הקהילתיים של כללית במחוז: לין, זבולון, נהריה, עכו, כרמיאל וסח'נין והצוות הרפואי עובר הכשרה לשימוש בו.
במיונים הקהילתיים פועלים צוותים רפואיים מיומנים עם תנאים כמו במיון בבית החולים, כגון: חדר השהיה למעקב, בדיקות, עירויים, בדיקות הדמיה, מעבדה לבדיקות דחופות ואף בית מרקחת – שירות שאין בחדר מיון בבית חולים. השרות ניתן מבוקר ועד ערב (סופ"ש וחגים בלין וזבולון), הוא קרוב לבית וחוסך את הזמן הרב שיש בהמתנה בחדר מיון בבית חולים. ברוב המקרים המגיעים למיונים הקהילתיים הטיפול מסתיים במיון ואין צורך בהמשך טיפול בבית החולים.
ד"ר מוסא זובידאת מ"מ מנהל רפואי במחוז מוסיף: "הPOCUS הוא כלי יעיל ומהיר לאבחון מגוון רב של בעיות רפואיות באופן בטוח ולא פולשני. השימוש בו מייעל את עבודת הצוותים ומרחיב את מגוון השירותים הניתנים המיון הקהילתי".
* הביקור במיון הקהילתי לאחר השעה 19:00 ובסופי שבוע כרוך בהשתתפות עצמית.


מוגש מטעם כללית מחוז חיפה וגליל מערבי