שירות חדש למטופלי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, הסובלים מאי ספיקת לב (אס"ל) חמורה, מגיע צוות רב תחומי אל בית המטופלים המרותקים לביתם.
ביקור בית כלליתביקור בית כללית
הצוות המטפל בביתו של מטופל
(צילום: צבי מינקוביץ, דוברות כללית)
אס"ל הוא מצב בו בשל פגיעה בתפקוד שריר הלב, כמו לאחר התקף לב, אין ביכולתו לספק די דם לאיברי הגוף. המחלה מופיעה בדרגות חומרה שונות, ומתבטאת בעיקר בעייפות, קושי בכל מאמץ, בצקות, קשיי נשימה ועוד. הטיפול כולל מעקב צמוד, איזון תרופתי, שינוי תזונתי, פיקוח על משק הנוזלים בגוף ועוד.
במסגרת השירות החדש יוצא לביקור בית מתוכנן ויזום צוות הכולל את ד"ר מיכאל גבריאלי, קרדיולוג בכיר במרכז רפואי זבולון ובככרמל, האחראי במחוז על הטיפול בחולי אי ספיקת לב, יחד עם הצוות ביחידה לאישפוזי הבית ביחידה להמשך טיפול ומעקב במחוז (יל"ט).
מעקב רפואי צמוד לחולי אס"ל חשוב במיוחד לאיזון מצבם, ונדרשת התאמה מדויקת של הטיפול והיצמדות החולה להמלצות הטיפוליות. כתוצאה מהקושי להגיע למעקב אצל קרדיולוג בימים רגילים ובוודאי בתקופה זו, עלול מצבם הרפואי להידרדר.
צוות המומחים מגיע מצויד במכשיר אקו לב נייד, עם אמצעים לביצוע בדיקת דם BNP שמתבצעת כרגיל בבתי החולים. למעשה, המטופל זוכה בבית שלו למעקב בית חולים.
שירות כזה נועד להקל על החולים ובני המשפחה והשאיפה היא שהמעקב הצמוד ימנע החמרה במצבם ויפחית את מספר האשפוזים החוזרים. צוות הניידת עתיד לערוך ביקור בבתיהם של עשרות חולים ברחבי המחוז, כולל יישובים מרוחקים בגליל המערבי או בעמקים.
פרסום ראשוני: 08:41 , 03.06.20