שירות בלעדי בחיפה ורק ליולדות במרכז הרפואי כרמל, שירות ליווי רגשי לנשים לקראת לידה. מדובר בשירות ליווי ייחודי ואישי הניתן לנשים העומדות לפני לידה רק במרכז הרפואי כרמל והוא מיועד לנשים עם רקע רגשי בשל חוויות עבר, החוות חרדה לקראת הלידה מסיבות שונות.
"אנחנו פוגשות לצערנו לא מעט נשים המגיעות לחדר לידה לאחר שחוו טראומה בעברן והמפגש שלהן עם הבדיקות הגניקולוגיות וכל חווית הלידה הופך להיות מורכב וקשה מאוד עבורן", מסבירה אהובה טל מנהלת הסיעוד של ביתה חולים כרמל. "לצורך כך פתחנו עבור נשים אלו שירות ליווי רגשי מיוחד שרק מספר קטן של מרכזים רפואיים בארץ מפעילים כמותו ".
מי שמרכזת ומובילה את תחם הליווי הרגשי בכרמל היא המיילדת הילה הוכהוייזר, מיילדת בכירה עם ניסיון של יותר מ- 20 שנה במיילדות.
הילה וצוות מיילדות כרמל בחדר הלידה  הילה וצוות מיילדות כרמל בחדר הלידה
הילה וצוות מיילדות כרמל בחדר הלידה
(צילום: אלי דדון)
"הליווי הרגשי מיועד לאישה שלקראת לידה שעולים בה פחדים או חששות עקב אובדן של תינוק בלידה קודמת או אישה שעברה טראומה מינית או טראומה אחרת או אישה שחווה קושי בבדיקה נרתיקית", מסבירה המיילדת הילה. "לנשים אלו אנו מייצרות מפגש מיוחד הנקרא women friendly.
מפגש Women friendly הוא מפגש אישי עם מיילדת, לקראת הלידה, עבור נשים או זוגות שחווית הלידה עבורם מציף רגשית. המפגש אורך כשעה וחצי באווירה אינטימית ונעימה. ומונחה על ידי מיילדת מצוות חדר לידה של בית החולים כרמל, אשר כמו הילה עברה הכשרה מיוחדת למתן ליווי רגשי בגישת BOT Birth Oriented Therapy.
"מטרת המפגש היא להכיר אותך", מעדכנת הילה, "את הרגישויות האישיות שלך ואת הדברים שאת חווה מולם קושי לקראת הלידה ובמפגש עם הצוות הרפואי. יחד נאתר דרכים להתמודדות מול כל קושי שתביעי, נציע דרכים לסייע לך בזמן שהותך בחדר לידה ונמלא יחד מסמך Women friendly ייעודי. ההבנות שיעלו מתוך המפגש שלך עם המיילדת יתועדו יחד אתך ובהסכמתך על גבי מסמך ייעודי. המסמך יישאר אצלך ויהיה עבורך לכלי. כשתגיעי למיון ללדת, תוכלי להציג את המסמך לצוות המלווה בלידה. הצוות יקרא את המסמך ויפעל על פי ההנחיות וההמלצות לליווי שלך, תוך מתן מענה מקצועי באופן המיטבי לצרכים שלך. במסגרת כתיבת המסמך את אינך חייבת לחשוף פרטים אישיים אודותיך, שאינך מעוניינת לשתף בהם. המפגש יתקיים באזור חדרי הלידה של כרמל בסביבה אישית חמה ועוטפת".
המפגשים נעשים בדרך כלל במפגשים אישיים פנים מול פנים אולם עם פרוץ הקורונה עברו בכרמל גם למפגשים באונליין באמצעות הטלפונים הניידים. " זאת בהחלט אפשרות פתוחה לנשים המבקשות וחוששות להגיע לבית החולים בשל החרדה מנגיף הקורונה או בכלל, לקבל את הליווי והטיפול באמצעות שיחת הווידאו", מעדכנת הילה.
נשים המעוניינות בפרטים על השירות מוזמנות להתקשר לטלפון 04-8844489 או לפנות באמצעות המייל babycr@clalit.org.il.
"צוות חדר הלידה שלנו במרכז רפואי כרמל פותח בפניכם דלת ולב לליווי מקצועי, אישי ומותאם", אומרת הילה, אתן מוזמנות להתקשר ולתאם מועד מפגש.
הילה הוכהויזר היא מיילדת וותיקה, נשואה ואם ל 3 תושבת זיכרון יעקב, כבר 26 שנה שהיא במרכז הרפואי כרמל. היא החלה את דרכה כאחות בפגייה, סיימה קורס "על בסיסי" בטיפול נמרץ פגים ובמיילדות, משמשת כמדריכה קלינית, ומיילדת בצוות חדר לידה. "אני מאד אוהבת את עבודתי כמיילדת, להיות משמעותית בצומת החשובה הזו בהתפתחות ובגדילה של האישה כאדם וכאם, ובקבלת תינוק ברוך אל העולם" אומרת הילה המיילדת.

אורתופדיית כרמל מצטיינת

עבודת הגמר של המחלקה האורתופדית במרכז רפואי כרמל זכתה במקום הראשון בפקולטה לרפואה של הטכניון. העבודה הזוכה הוגשה בהנחייתם של מנהל המחלקה ד"ר בני ברנפלד ושל ד"ר ליאור בן-צבי, רופא בכיר ומנתח כף רגל וקרסול במחלקה.
העבודה השתתפה בוועדת הפרסים לעבודות גמר מצטיינות לשנת תש"פ של הפקולטה לרפואה בטכניון, הוגשה ע"י הסטודנט ג'רמי חאסן ונבחרה למקום הראשון.

ד"ר ג'רמי חאסןד"ר ג'רמי חאסן
ד"ר ג'רמי חאסן
(צילום: אלי דדון)
העבודה, שכותרתה "חיזוי יכולות ניוד ושיקום כתלות ברמות המוגלובין בקרב מטופלים לאחר ניתוח לתיקון שבר בצוואר הירך", היא חלק מפרויקט מחקרי גדול המתבצע במחלקה האורתופדית בכרמל אותו מוביל ד"ר בן-צבי בשנים האחרונות סביב נושא זיהוי התנאים הקליניים האידיאלים לשימוש נכון בעירוי דם. פרויקט ייחודי עליו זכה אף הוא במלגת מחקר מטעם בית החולים. הסטודנט, כיום כבר ד"ר ג'רמי חאסן, זכה בפרס כספי ובימים אלו הוא מתחיל את התמחותו ברפואת ילדים בניו יורק. מנהל המחלקה האורתופדית בכרמל ד"ר ברנפלד ד"ר בן-צבי מהמחלקה זכו גם הם באירוע לתעודות הוקרה מטעם הפקולטה לרפואה. המחלקה האורתופדית בניהולו של ד”ר ברנפלד שמה לה למטרה לקדם את נושא הפעילות האקדמית והמחקרית. בהתאם לכך, המחלקה זוכה לשבחים רבים מהסטודנטים לרפואה מהטכניון המגיעים לסבבים קליניים במחלקה, וכמו כן פרסמה המחלקה מספר מאמרים אקדמיים בספרות העולמית בשנים האחרונות.
ד"ר ברנפלד וד"ר בן צבי מכרמל ד"ר ברנפלד וד"ר בן צבי מכרמל
ד"ר ברנפלד וד"ר בן צבי מכרמל
(צילום: אלי דדון)
ד"ר בן-צבי סיים את התמחותו במחלקה בשנה שעברה והשתלב בסגל המחלקה כרופא בכיר ומנתח כף רגל וקרסול. בשנה האחרונה חיברו ד”ר בן-צבי וד”ר ברנפלד מאמרים שהתפרסמו בספרות העולמית, בינהם מאמר המתאר טכניקה ניתוחית ייחודית בתחום כף הרגל והקרסול שבוצעה בהצלחה במחלקה בשיתוף עם ד"ר מיכאל מרגוליס, גם הוא מנתח כף רגל וקרסול מהמחלקה בכרמל. בנוסף, פרסמו השניים מאמר סקירה מקיף על זיהומי מפרקים בקרב ילדים. המחלקה חיברה והסריטה מספר הרצאות מקצועיות עבור החוג לאורתופדיה של הפקולטה לרפואה של הטכניון בתחומים אורתופדים שונים. בימים אלו מתכונן ד"ר בן-צבי לקראת יציאה להשתלמות עמיתים (FELLOWSHIP) ממושכת בחו"ל בתחום ניתוחי כף רגל וקרסול.
ד"ר בני ברנפלד מנהל המחלקה: "אני מאמין גדול בתחום המחקר והאקדמיה. אני וכל צוות המחלקה הבכיר שמחים לקדם ולשלב את דור החוקרים הצעיר בכל תחומי המחקר והעשייה הקלינית במחלקה. אני גאה בצוות החוקרים שלנו ואנו כמחלקה נמשיך לתמוך ולסייע ככל שצריך כדי להרים ולהניף את דגל המחקר במחלקה לטובת רפואה איכותית וטובה יותר לכולנו".