רשות הטבע והגנים יצאה בהודעה חריגה ובה נכתב כי בימים האחרונים ניכר שינוי בהתנהגות הכרישים המגיעים מדי שנה בין דצמבר לאפריל בסמיכות לתחנת הכח אורות רבין ופארק נחל חדרה. לרשות יש חשש כי צוללנים באזור השפיעו על כך ועתה הם עצמם עלולים להיחשף לסכנה.
כריש חדרתי בסמוך לתחנת הכוח (צילום: איתמר רותם)כריש חדרתי בסמוך לתחנת הכוח (צילום: איתמר רותם)
כריש חדרתי בסמוך לתחנת הכוח (צילום: איתמר רותם)
(כריש חדרתי בסמוך לתחנת הכוח (צילום: איתמר רותם))
רק לפני כ-3 חודשים נפתחה בפארק נחל חדרה מדי שבת עמדת הסברה בה ניתן לקבל הסברים כלליים על הכרישים השונים המגיעים לחופי חדרה. חלק מהמבקרים בפארק הנחל אף מנצלים את ההזדמנות לצלול בסמיכות לכרישים שעד עתה היו אדישים לשוחים סביבם, אך כעת התפרסמה התראה בנושא בעקבות תצפיות שהצביעו על שינוי בהתנהגות הכרישים.
בנוסף לכך, הרשות מציינת כי באזור שפך המים החמים של תחנת הכוח בו מתרכזים הכרישים קיימים זרמים חזקים ומערבולות חזקות שעלולות לסכן חיים לצד ציוד דייג רב כגון קרסים וחוטי דייג משוחררים המסכנים את הצוללים. ברשות מזכירים כי הכריש נמצא בסכנת הכחדה והינו ערך טבע מוגן. משכך אסור לפגוע בו, להטריד אותו, להאכיל אותו וכדומה וכל העושה כך עובר על החוק ומסתכן בענישה פלילית.
בתוך כך בשלישי למרץ, כמידי שנה, תציין רשות הטבע והגנים את היום העולמי לשמירת החי בבר והשנה בסימן שומרים על החיים בים – למען האנשים ולמען הסביבה.
שטים ומחפשים כרישים (צילום: איתמר רותם)שטים ומחפשים כרישים (צילום: איתמר רותם)
שטים ומחפשים כרישים (צילום: איתמר רותם)
(שטים ומחפשים כרישים (צילום: איתמר רותם))