"כנראה הגוף אותת לי לקחת פסק זמן מכל הפעילויות", אמרה מ' (שמה המלא שמור במערכת), חולת הקורונה מקרית ביאליק, מתוך חדר הבידוד בבית חולים בני ציון.
צילום: מתוך הפייסבוקצילום: מתוך הפייסבוק
צילום: מתוך הפייסבוק
(צילום: מתוך הפייסבוק)
החולה מספר 26 בנגיף הקורונה שבה מספרד לפני שבוע וחזרה מנתב"ג במונית שלקחה אותה גם בהלוך.
מ' (69), פנסיונרית של האוניברסיטה העברית בירושלים, מתגוררת בקרית ביאליק מזה שש שנים, מתנדבת בשני מועדונים של קשישים, במשרד של גימלאי קרית ביאליק, ובמטה לשעת חירום של הקריה. כמו כן, היא מתנדבת בלהקת 'פרחי ביאליק', בניהולה של הכוריאוגרפית והמנהלת רותי סולומון.
"כשיצאתי מספרד לא חששתי כי עדיין לא היה קטסטרופה". סיפרה היום (ב') למיינט קריות. "אבל הנסיעה היתה שווה את זה, היה מדהים. כמובן בתקווה שנצא מפה בריאים ושלמים".
איך זיהית שאת חולה?
"היו לי תסמינים של שפעת יום אחרי שחזרתי, חום, שיעול, כל הגוף כאב לי ולא הרגשתי טוב. כנראה הגוף אותת לי לקחת פסק זמן מכל הפעילויות".
מה עשית? הבנת שאת חולה בקורונה?
"הזמנתי את מד"א, לקח להם יומיים להגיע, אבל בסוף הגיעו. בזמן הזה הקפדתי להישאר בבידוד".
צילום: דוברות מד"א צילום: דוברות מד"א
צילום: דוברות מד"א
(צילום: דוברות מד"א )
מה עשה הפראמדיק של מד"א?
"כשמד"א הגיעו לקחו לי דגימה מהאף ומהגרון ולאחר 24 שעות משרד הבריאות מחזיר תשובה. אתמול התקשרה אליי רופאה ממשרד הבריאות ואמרה לי שעושים בדיקות סופיות לאמת אם אני חולה ואז אחרי כמה שעות התקשרו אליי ממשרד הבריאות ואמרו לי שיש אימות וחליתי בקורונה".
איך הרגשת כשהודיעו לך שאת חולה בנגיף?
"האמת מצד אחד הרגשתי בסדר - כמו שפעת, מצד שני נלחצתי, יש לי ילדים, נכדים, אומנם עוד לא פגשתי אותם, אבל עדיין מלחיץ".
כיצד הגעת לבית החולים?
"מד"א פינו אותי באמבולנס הם באים לבושים וממגונים ומפנים אותך. כבר ראינו את זה בטלוויזיה. זה בסדר, הם צריכים לשמור על עצמם".
את בבידוד?
"כן, אני בחדר מבודד לבד. הרופאים, האחיות, וכל הצוות הרפואי מסתכלים עליי במצלמות. הם דואגים לי וגם ראש העיר, אלי דוקורסקי, התעניין והתקשר אליי".
איך המצב רוח?
"אני בדרך כלל אופטימית עם מצב רוח טוב, אוהבת לצחוק והכל יהיה בסדר. אני מודה לכל החברים והחברות שמתקשרים אלי, שואלים לשלומי ומחזקים אותי".
איך את מעבירה את זמנך? "בקריאת עיתונים, ספרים, טלוויזיה, עושה הליכות בחדר מתכתבת בווטסאפ. יש לי בקריות אחות ומשפחה והרבה חברות טובות".
את חושבת שהקשישים יחששו ממך כשתחזרי להתנדבויות שלך?
"אני בטוחה שיבדקו אותי מכל הכיוונים האפשריים לפני שישחררו אותי ויקפידו שאני נקייה מהווירוס. בכל מקרה, מי שלא ירצה שאני אגיע, אני לא אגיע. לא בכח".
ממד"א נמסר: "אדם שנמצא בבידוד ביתי ומתקשר לדווח על תסמינים נפתח תיק שבו נרשמים הפרטים ומועברים לרופא מחוזי של משרד הבריאות. על פי ההחלטה של הרופא מגיע צוות ללקיחת דגימה בבית של החולה. משך התהליך הוא עד 48 שעות.
"יצוין, כי בדרך כלל זה לוקח פחות. הצוות של מד"א שיוצא לבדוק את מבודדי הבית שמתלוננים על תסמינים ביצע כבר לקיחה של יותר מ-2,500 דגימות ממבודדים השוהים בביתם.
"יש לציין שלא מדובר במקרה חירום שבו אנחנו מגיעים בתוך דקות, לפנות חולה לבית החולים או להגיש טיפול רפואי, אלא בצוות שמגיע ללקיחת דגימה מבודדים".