החלטת הממשלה על סגר כללי הביאה להשבתה מוחלטת של כל ענפי הכדור, כולל של הליגות המקצועניות (מלבד הנציגות הישראליות באירופה), ולא פסחה בין היתר גם על אימוני מחלקות הנוער.
4 צפייה בגלריה
אור דוידוב מטרום א' מ.ס קרית ים באימון בחצר הבית
אור דוידוב מטרום א' מ.ס קרית ים באימון בחצר הבית
אור דוידוב מטרום א' מ.ס קרית ים באימון בחצר הבית
(צילום: שיראל צודרקר)
ההחלטה תביא לדחיית כל המשחקים שאמורים היו כבר להיפתח, וייתכן אף לשינוי בשיטה ובתוכנית המשחקים, אך בעיקר תסב נזק כלכלי לכל המועדונים, והרשויות המקומיות. פנינו אל מנהלי מחלקות בקריות וביקשנו לשמוע איך הם מתמודדים עם ההשבתה הכפויה, וכמה נזק, כלכלי ומקצועי, היא תסב למועדון.
עוקבים אחרי הפעילות האירובית של השחקנים
שקד שוהם, מנהל מקצועי, מחלקת הנוער קרית אתא כדורסל
"בסגר הראשון, ממרץ עד מאי, דאגנו להחזיר לשחקנים את הימים ולסגור את הפער עם עבודה מאומצת לפי חוקי התו הסגול, וכולי תקווה שנצליח לעשות זאת גם הפעם. מקצועית, עצירת האימונים היא מכה קשה, כי כמות האימונים הנדרשת על מנת להתפתח בצורה מקצועית נכונה היא לא מספקת גם בימים שאין סגר, אז על אחת כמה וכמה החוסר כעת.
"מבחינה כלכלית, זו תהיה פגיעה הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך. לא אכנס למספרים, אבל הפגיעה היא קשה ומנסים להיעזר באנשים טובים שמבינים כמה ספורט הוא חשוב, שהוא גם חינוך, והם מוכנים להירתם ולעזור.
כדי לשמור על שגרת האימונים, בתחילת הסגר כל השחקנים קיבלו מאתנו חוברת עבודה עם תוכנית שבועית, שבה מפורטת הפעילות שהם צריכים לבצע בכל יום, והשחקנים הבוגרים יותר של המחלקה נכנסו גם לאפליקציה שבה אנו עוקבים אחרי הפעילות האירובית שלהם. יש גם אימונים באמצעות זום".
יש שחקנים שביקשו לעזוב?
"לא, וכרגע קשה לדעת לגבי זה. ברגע שנחזור נוכל לדעת יותר, בתקווה שהנשירה תהיה מינימלית. לגבי המאמנים, הם עוסקים בתחום קודם כל מאהבה כך שגם אם יש פגיעה נקודתית, המוטיבציה לא יורדת ואף עולה עקב הגעגוע והרצון לחזור למגרשים.
"ברגע שיאשרו לחזור, הצוות המנהל האדמיניסטרטיבי והמקצועי יישבו יחד ויכינו תוכנית עבודה להמשך הפעילות, בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט".
שיעורי העשרה וחידוני ספורט בזום
יורם ארדינסט, מנהל מחלקת הנוער של מ.ס קרית ים כדורגל
"עם ההחלטה על הסגר קיימנו במועדון ישיבות צוות בזום ופגישות קבועות עם יועצת מנטאלית על מנת שנוכל לעבור את התקופה המורכבת הזו עם מינימום נזקים ומקסימום תובנות. המאמנים מעבירים לשחקנים אימונים בזום ונמצאים איתם בקשר קבוע בווטסאפ, ומעבירים גם סרטונים של פעילויות כושר.
לצד הפן המקצועי, המועדון החל להעביר לשחקנים המעוניינים שיעורי העשרה במתמטיקה בזום ועורך חידוני ספורט על מנת לשמר את הקשר עם השחקנים ולהעסיק אותם. המועדון אף השיג תרומה של מחשבים לשחקנים שאין להם מחשב בבית.
"היות שהמשחקים בליגות טרם החלו, אין לכאורה נזק מקצועי, בהנחה שתהיה תקופת הכנה למשחקים עם החזרה מהסגר. בפן הכלכלי, הנזק נובע בעיקר מעצירת ההקצבות מהטוטו. המצב בכל המדינה לא טוב, והמועדון הוא חלק ממנו. קשה לאמוד את הנזק במספרים, אבל קיים גם נזק עקיף שנובע מהתחייבויות לספקים על סמך רישום משוער, וברור שהקורונה לא עושה טוב בהיבט הזה.
"ככל שהמצב יתארך, הנזק הכלכלי יהיה גדול יותר. אני לא משלה את עצמי. אף אחד לא יכסה את הנזקים הללו. עצוב, אבל זו המציאות. נכון לרגע זה, ההורים והשחקנים מאמינים במועדון ויודעים כי כל תקופת ההשבתה מפעילות תוחזר להם עד תום, בדיוק כמו שהיה בעונה שעברה.
"אם ההשבתה תימשך, לא לעולם חוסן, יהיה קשה יותר לשמור על הסגלים ולמנוע נשירה. לגבי המאמנים, המועדון עומד ויעמוד בכל ההתחייבויות כלפיהם, כמו שהיה בסגר הקודם. ברור שמתישהו נחזור, צריך לשמור על אופטימיות ולהבין שעם כל הכבוד לכדורגל, שמירה על הבריאות היא בראש סדר העדיפויות".
"מאות במרכזי קניות, ואסור ל-22 שחקנים להיות על המגרש"
רון פלדהיים, מנהל מחלקת הנוער אתא כדורגל
"המאמנים שומרים על קשר עם השחקנים שלהם בווטסאפ ובזום, מבצעים אימוני כושר בזום ודורשים מהם לבצע פעילות גופנית של ריצה ואימוני כוח, ולשלוח אותם בווטסאפ. לא אידיאלי, אבל זה מה שאפשר לעשות בתקופה הזו.
4 צפייה בגלריה
רון פלדהיים
רון פלדהיים
"למזער נזקים". רון פלדהיים
(צילום: פרטי)
"הנזק הוא אדיר, ואם לא נחזור לפעילות בקרוב, הוא עלול להיות בלתי הפיך. גם בשחקנים הצעירים הפגיעה קשה, אבל אני מדבר בעיקר על שחקנים בני 16 ומעלה, שיתקשו לחזור ליכולת שהיו בה קודם לכן. לגבי הנזק הכלכלי, בשלב הזה אין לי יכולת להעריך אותו, וזה גם פחות חשוב מבחינתי - חשוב יותר למזער נזקים מבחינת השחקנים והכושר שלהם.
"עד כה, אף אחד מתוך 209 הרשומים במחלקה לא ביקשו לעזוב. את זה נדע באופן סופי רק כשנחזור לפעילות מלאה. הפגיעה היא כללית - שחקנים, צוות מקצועי וניהולי. ועם כל זה, אנחנו משפחה מלוכדת, וכמו שנחזיר לשחקנים את האימונים שלא נערכו, גם המאמנים יתוגמלו בהתאם, ואני גאה במאמנים שבתקופה הזו לא מתנתקים מהמועדון, ועובדים עם השחקנים בזום.
"אם האימונים לא יחזרו בשבועות הקרובים, לא ניתן יהיה לשחק העונה, וזה יגרום להרס עצום של הספורט הישראלי. מצד אחד נמצאים מאות אנשים במרכזי קניות סגורים, ובצד השני לא מאפשרים ל-22 שחקנים להתאמן במגרש פתוח. זה כואב ולא מובן".
המאמנים יצאו לחופש אחרי חודש וחצי עבודה
טום אזריאל, מנהל מחלקת הנוער צור שלום (קרית ביאליק) כדורגל
"ההשבתה החזירה את כל המועדון כמה צעדים לאחור לאחר כל ההכנות של הטרום עונה, ותגרום לנזק עצום מבחינה מקצועית, חברתית, מנטלית ובעיקר גופנית. עוד לא הערכנו את אומדן הנזקים הכלכליים. מה שכן, יש עדיין הוצאות שוטפות שהמועדון כרגע מוציא ללא הכנסה של גבייה ממחלקת הנוער. מאמני המועדון יצאו לחופש לאחר חודש וחצי עבודה, וזה לא פשוט בכלל, כי רובם בעלי משפחות עם ילדים.
4 צפייה בגלריה
מו"מ מתקדם. טום אזריאל
מו"מ מתקדם. טום אזריאל
"שומרים על מוטיבציה גבוהה". טום אזריאל
(צילום: פרטי)
"מאמני המחלקה, ביחד עם מאמן הכושר, אסי כץ, שומרים על קשר רציף עם הילדים, מבצעים אימונים ותרגילים בזום, ומקבלים תוכניות עבודה אישית לכל שחקן שישמור על הכושר הגופני שלו. מעבר לזה, המאמנים שומרים על מוטיבציה גבוהה, במיוחד לאחר שהפעילות נעצרה סמוך לשריקת פתיחת העונה.
"נכון לעכשיו אין שום הודעה על עזיבה מצד הילדים, להיפך, כולם מחכים ומצפים לחזרה מהירה לשגרה. כולנו אופטימיים שהכדורגל והספורט בכלל יחזור כמה שיותר מהר".
אי אפשר להביא ילדים חדשים למחלקה
אבי בלטיטר, מנהל מחלקת הנוער מוצקין כדוריד
"אין פעילות בזום, אבל יש קשר טלפוני של המאמנים עם השחקנים, ומחכים לקבל הוראה לחזור לפעילות. מקצועית תהיה פגיעה מכיוון שכל פעם לפני הסגר הגענו לאיזשהו מעמד מקצועי מבחינת כושר ויכולות, ולאחר הסגר התחלנו הכל מהתחלה. הפגיעה היא גם כלכלית, מכיוון שמספר הילדים ירד בשל הסגר. ההורים מעדיפים לא לשלוח ילדים לחוגים, ואי אפשר גם להגיע אליהם ולמשוך אותם בגלל ההגבלות על הגעה לבתי ספר. הדבר יוצר בעיה, מכיוון שהידים שלנו כבולות בנושא – אין אפשרות להביא ילדים חדשים למחלקה.
"עם זאת, המאמנים ממשיכים לשמור על מוטיבציה, אך יש תסכול מהמצב כי אתה מתחיל לעבוד, מגיע להישגים מקצועיים ופתאום צריך לעצור הכל. מקווה שכאשר נחזור הפעם זה יהיה לטווח ארוך, ושהילדים יוכלו לחזור ולשחק, כי הכדוריד חשוב במוצקין לכל הילדים".
"אם נתחיל להתאמן בנובמבר, לא תהיה פגיעה מקצועית"
אלי הבר, מנהל מחלקת הנוער מוצקין כדורסל
"אנחנו שומרים על שגרה באמצעות אימונים בזום: אימונים של יכולת אישית, שליטה בכדור. תרגילי כוח שאפשר לעשות בבית או בחצר. מעבר לכך, המאמנים מנהלים שיחות ישירות עם השחקנים בשביל לשמור מסגרת ספורטיבית ככל הניתן: להקפיד על תזונה, לשמור על שעות שינה תקינות ולעודד פעילות גופנית במסגרת ההנחיות.
4 צפייה בגלריה
אלי הבר
אלי הבר
"מחכים להתפתחויות" אלי הבר
(צילום: לידור הבר)
"אם נתחיל בנובמבר להתאמן, והליגה תימשך עד יוני-יולי, לא תהיה פגיעה מקצועית. באשר לנזק הכלכלי, לא אמור להיות, מכיוון שכשהילדים לא משלמים, המאמנים לא מקבלים שכר. כל המאמנים הוצאו לחל"ת.
"אין ירידה בכמות הנרשמים, להיפך - עד אמצע ספטמבר היה גידול של 25 אחוז במספר הנרשמים לענף הכדורסל. הילדים אחרי הסגר רוצים לבוא להתאמן, וכך גם אני צופה שיהיה לאחר הסגר הנוכחי. גם בגזרת המאמנים יש מוטיבציית יתר – המאמנים שלנו הם גם מורים, הם גם כמו פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מתווי דרך. הם רק מחכים לחזור, לא פחות מהשחקנים. כמו כל המשק, אנו מחכים להתפתחויות ולסיומו של הסגר".
"זו לא רק העבודה שלנו, אלא גם האהבה שלהם"
זיו תבור, מנהל מחלקת הנוער קרית ים כדורסל
"חרף ההשבתה, אצלנו המאמנים נמצאים בקשר ישיר עם השחקנים על בסיס קבוע, ומציבים מטרות ויעדים. הם מעלים סרטונים בקבוצות של תרגילים שונים ואימונים שעליהם לבצע כל שבוע, גם מבחינת תכנים שקשורים לכושר גופני וגם מקצועיים לגבי כדורסל, בהתאם לכל שכבת גיל וליכולות השחקנים.
"מקצועית, תהיה פגיעה קשה לשחקנים ובאופן ישיר למועדון, ולא משנה כמה אימונים ותכנים נשלח להם לצפות ולבצע בבית. בסופו של יום, אין כמו אימון עם מאמן שעוצר ומתקן טעויות, במיוחד לגילאים הצעירים שבתחילת דרכם המקצועית.
"בצד הכלכלי אני פחות מתעסק ומעורב, אבל ברור שהנזק הוא עצום, המון שחקנים לא פתחו את העונה מחשש שיקרה בדיוק מה שקרה עם עצירת האימונים. חלקם לא חזרו בכלל מהסגר הקודם, ועבדנו קשה בקיץ כדי לוודא שיחזרו, וחלקם יכול להיות שלא יחזרו מהסגר הנוכחי. מי שסופג את ההפסדים הוא המועדון, ולמיטב ידיעתי אין פיצוי מגורם כלשהו לכך.
"אני חייב להוריד את הכובע בפני המאמנים, שמחכים לרגע החזרה לפעילות ומבינים את חשיבות המשך הקשר עם השחקנים גם בתקופת החל"ת - ברור לנו שהכדורסל והפעילות הגופנית זה לא רק העבודה שלנו אלא גם האהבה שלהם, והכי חשוב בימים אלה זה הבריאות שלהם. יש חשיבות להמשך הפעילות גם אם היא בשלט רחוק, עד שנקבל את הבשורה שכולנו מצפים לה".