כדורגל ליגה א': אחרי עצירת הליגות באמצע מרץ בשל משבר הקורונה, בשבוע שעבר הוחלט רשמית בהתאחדות לכדורגל על סיום עונת המשחקים בליגות הלא מקצועניות ומפעלי גביע המדינה, הכוללות את ליגות א'-ג' וכן ליגות הנוער.
יגאל קסלסייגאל קסלסי
"נוכל לפתוח את העונה". יגאל קסלסי
(צילום ארכיון: דורון גולן)
ההחלטה התקבלה ברוב קולות של 26 חברי התאחדות שתמכו, לעומת שלושה שהתנגדו. חלק מההחלטות שהתקבלו כוללות סעיף שמשמעותו הקפאת היורדות בכל ליגה.
מי שבירכה על ההחלטה היא עירוני קרית אתא, שערב פרוץ המשבר היתה מדורגת במקום ה-15, עם 15 נקודות, מקום שמוביל לליגה ב'. העונה הרעה כללה שלושה ניצחונות לעומת 12 הפסדים, ומאזן שערים חלש.
חבר ההנהלה אלי ישראל: "ברור שאנחנו נגד סיום הליגה בצורה כזאת, אבל בשל התפשטות המגיפה, צריך לקבל ולהשלים עם ההחלטה, למרות שהיא לא ספורטיבית. בריאות השחקנים והקהל, והצורך להישמע להנחיות הופך את הכדורגל לשולי".
המהלך שיחק לטובתכם.
"מבחינת הטבלה זה חסך לנו כאב ראש, אין ספק. עד כמה שלא נעים להודות, סיום העונה בא לנו בזמן, כי היינו במצב לא טוב בתחתית, ואני לא יודע מה היה קורה אם היינו ממשיכים את הליגה".
אתם בקשר עם השחקנים? מה מעמדם כרגע?
"השחקנים שלנו מסיימים את החל"ת ב-30.4, ואז נגמרים החוזים שלהם. בשלב זה אנחנו לא חושבים על היום שאחרי, גם לא קיבלנו הודעה מההתאחדות אם ומתי תיפתח העונה. אנחנו נמצאים בחוסר ודאות כמו כולם. אנחנו בקשר עם שחקנים, הם שואלים, מבררים מה צפוי, אבל כמו שלהם אין תשובות, גם לנו אין. הכל מוקפא".
הסקתם מסקנות מהעונה הנוכחית?
"עדיין אין מסקנות ספורטיביות, לא ישבנו עדיין. כשיירגע המצב נכנס את ישיבת העמותה ונתכנן את ההמשך, וננסה להבין מה לא עבד העונה - אבל כרגע אין ראש לאף אחד להתעסק בזה. שכר השחקנים בעונה הבאה זה עניין של תקציב - כשקיבלנו סכומים גבוהים לא עשינו כלום, כשקיבלנו נמוכים כמעט ירדנו ליגה, זה עניין של החלטות וניהול".
מתי אתה רואה את הכדורגל חוזר לפעילות?
"אני מאמין שהכדורגל יחזור רק בפעימות האחרונות, מדובר בפנאי ותרבות, אז אני חושב שעד שהוא יחזור ייקח זמן, וגם אז זה יהיה תחת מגבלות שנהיה חייבים להקפיד עליהם. אם יודיעו שחוזרים לפעילות - אין חשש שלא נחזור, הקבוצה תהיה ותישאר, והקריה חיה ונושמת".
התקציבים יירדו
בצור שלום השכנה המשבר פרץ דווקא במומנטום חיובי של הקבוצה, שהוביל אותה למקום השישי, מרחק 3 נקודות בלבד ממקום בפלייאוף העליון. היו"ר יגאל קסלסי: "ההחלטה לא הפתיעה אותנו, הרגשנו שזה הולך לקרות. זה לא נעים להיות בלי כדורגל, אבל זה לא היה בידיים שלנו. כמובן שהייתי רוצה להמשיך את הליגה ולסיים אותה על כר הדשא מה גם שהיה לנו סיכוי להגיע לפלייאוף העליון, היינו במומנטום חיובי אחרי 7 משחקים שלא הפסדנו".
בדומה לקרית אתא, גם בצור שלום הוצאו השחקנים לחל"ת בחודש מרץ, וסיימו את חוזיהם במועדון.
אתם מסוגלים לחשוב על היום שאחרי?
"בעונה הבאה הדברים ייראו אחרת, כבר עכשיו ברור שהתקציבים יירדו לפחות בחצי. השחקנים יבינו שאנחנו נמצאים במקום אחר והדברים לא יהיו כמו שהם היו רגילים. מי שמרוויח מכל המצב אלה הצעירים, שיבואו יותר לידי ביטוי בקבוצות, תהיה פה תחרות. אלה דברים שיקרו גם בליגות הגבוהות יותר, שגם בהן הצעירים יקבלו יותר במה".
המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' גרוטו, אמר השבוע שהוא לא רואה את הכדורגל חוזר בחצי שנה הקרובה. אתה מסכים?
"שמעתי ולא האמנתי, אבל אני מתחיל לעכל את זה. היו לנו הרבה ישיבות, ואף אחד לא יודע אם יגיעו כספים מהמשרדים. כלכלית אנחנו קבוצה מסודרת, ונוכל לפתוח את העונה עם תמיכה עירונית. אין לנו חובות, אבל מה יקרה עם הרשויות ביום שאחרי? נצטרך לעשות חושבים מבחינת הקבוצה הבוגרת, מה זה אומר ומה המטרה שלה".