כדורעף: שלושה שחקנים מבלארוס, אחת מאוקראינה ושתיים מברזיל בדרך הביתה. "ברגע שהוחלט לא לקיים את מחזור המשחקים, הזר הסרבי שלנו, אלכס בוסיץ', פנה אלי ואמר שהוא מעדיף להיות בבית", מספר פיני ליבוביץ', יו"ר קבוצת הכדוריד של מכבי מוצקין.
ההבטחה שנקטעה. אורלנדו קולמן (כדורסל, מכבי מוצקין)ההבטחה שנקטעה. אורלנדו קולמן (כדורסל, מכבי מוצקין)
ההבטחה שנקטעה. אורלנדו קולמן (כדורסל, מכבי מוצקין)
(צילום: נחום סגל)
ליבוביץ', אחד מיושבי הראש היותר פעילים באיגוד, היה בין אלה שדחפו ויזמו לשחרר את השחקנים הזרים מיד עם היוודע ההחלטה של השבתת הליגות הגבוהות בכל הענפים. "במחשבה שזו לא הולכת להיות השבתה של יום אחד, התחלתי לגלגל את זה עם כל הגורמים באיגוד, מתוך דאגה לשחקנים של מוצקין וגם לזרים - לפני שתהיה להם בעיה לצאת לסרביה. בדיעבד, זה היה מהלך נכון לשלוח אותם מיד, כי אם הייתי משתהה, יכול להיות שהם לא היו יכולים לצאת, בגלל שלא היו טיסות לסרביה - וזה אכן מה שקרה".
סוגרים את העונה. בסוף השבוע התקבלה ההחלטה הגורפת של איגוד הכדורסל, ההתאחדות לכדורגל ואיגודי הכדורעף והכדוריד להשבית באופן מוחלט את כל המשחקים והאימונים בארץ, עוד הרבה לפני שהעונה הרשמית הסתיימה. לצד חוסר האונים, כל הגורמים בענף מבינים שאין מנוס מכך, לנוכח המצב והוראות משרד הבריאות, המונעות קיום משחקים ואימונים.
עד יום חמישי שעבר עוד אישרו במשרד הבריאות לקיים משחקים ללא קהל ועד 100 איש, אך שככל שחלף הזמן הוחלט להחמיר את ההוראה ולמנוע כל פעילות, מה שתפס את מועדוני הספורט לא מוכנים. עד כמה תשפיע ההחלטה על המועדונים, בעיקר כלכלית, קשה עדיין לאמוד, והיא כפופה בין היתר להחלטות של הנוגעים בדבר במשרדי הממשלה ולהקצבות שאמורות להגיע, למשל מהטוטו. חלק מהקבוצות עלולות להיפגע גם מכך שההתחייבויות של הספונסרים לא יתממשו, כי גם הם ספגו פגיעה כלכלית.
הצעד הראשון למיזעור הנזק הכלכלי הוא שחרור המוקדם של השחקנים הזרים, בעיקר בקבוצות החצי מקצועניות. בשלב הזה מצפים להקלות הצפויות להתקבל במשק, בנוגע לתשלום שכרם השחקנים, מאמנים ובעלי תפקידים במועדון.
באיגודי הכדוריד והכדורעף הוחלט על סיום עונת הפעילות. באיגוד הכדורסל הפרידו בין שתי הליגות הבכירות, ליגת העל והליגה הלאומית, הנחשבות לליגות מקצועניות עם שחקנים זרים, לשאר הליגות (ארצית ומטה). בליגות הבכירות הודיעה הנהלת האיגוד על סיום עונת המשחקים, ובליגה ארצית גברים ולמטה הוחלט על הקפאת הפעילות עד 16 באפריל, ואז תהיה החלטה בהתאם למצב. בליגות הנוער, נערים ומטה הוחלט להקפיא עד 30 באפריל, וגם שם תהיה החלטה בהתאם למצב במדינה.
בהתאחדות לכדורגל הוחלט על עצירת כל המשחקים, ובימים הקרובים יעדכנו בנפרד את מסגרות הליגות השונות, בשאיפה שיהיה ניתן לחזור ולהמשיך את המשחקים, בכפוף להנחיות משרד הבריאות.
כדוריד: הראשונים לשחרר
יו"ר מכבי קרית מוצקין בכדוריד, פיני ליבוביץ', שכאמור שיחרר את בוסיץ' לביתו בסרביה כבר בסוף השבוע שעבר: "אני צופה שהגזרות הכלכליות יחולו על כולם, ותהיה השפעה כלכלית בעקבות אותה ההשבתה, וסיום הפעילות מוקדם מהמתוכנן. הנזק הכלכלי להערכתי הוא של אלפי שקלים, כי יצומצמו ההקצבות מהטוטו, ותהיה בעיה עם כספים שהיו אמורים להגיע מספונסרים - הם ייתנו פחות או שלא ייתנו, ואני רוצה לקוות שעם התאוששות המשק תהיה התחשבות וייתנו לנו הקלות. מה שבטוח, שהחרדה מטבע הדברים היא של כולם, וכולם הולכים להפסיד כסף".
שכר השחקנים ישולם?
"ההחלטה היא קולקטיבית של כל הקבוצות, נפעל בהתאם להנחיות שנקבל מהיועץ המשפטי של האיגוד".
אם תהיה אפשרות לחזור לפעילות סדירה של אימונים ומשחקים בתוך שבועיים – השחקנים הזרים יוכלו לעמוד לרשותכם?
"הסיכויים לכך קלושים, אבל יש לי איתם הסכם שאם זה יקרה, הם יחזרו, ואם לא, זה ייחשב להפרת הסכם".
ומה לגבי שכרם של השחקנים הישראלים?
"עוד מוקדם לתת תשובה. כל חוזה הוא עד גמר הליגה. לא נלך לרב בשום מצב, נגיע לעמק השווה עם כולם".
כדורסל: אין יורדות
ליגת העל והליגה הלאומית, שבה משחקות גם מכבי קרית מוצקין ומכבי קרית אתא, הופסקו. נקבע כי לא יהיו ירידות בכל הליגות, ומהליגה הלאומית יעלו לליגת העל שתי הקבוצות הממוקמות נכון להשבוע בראש הטבלה - בני הרצליה והפועל חיפה. בכך נסתם הגולל על תקוותיה של קרית אתא, שכיוונה לפלייאוף העליון וממנו לעלייה, וניצבה בשבוע שעבר במקום החמישי, שהיה אמור להוביל לפלייאוף העליון.
מאמן עירוני עזריאלי קרית אתא, שרון אברהמי: "כל המצב הזה הוא הזוי ומוזר, אולם ההחלטה להפסיק את הליגה היא נכונה ובמקומה. לא היתה אפשרות אחרת, הבריאות מעל הכל".
לגבי ההחלטה של האיגוד להעלות לליגת העל את הרצליה והפועל חיפה, שסיימו ראשונות בליגה הלאומית, אמר אברהמי: "זו החלטה בעייתית. בעונה שעברה, מכבי חיפה, שסיימה במקום הרביעי את הליגה הסדירה, עלתה בסוף לליגת העל דרך משחקי הפלייאוף. ההחלטה הזו פוגעת ברוח הספורט, כי כולם לקחו בחשבון שהדברים יוכרעו בפלייאוף".
יו"ר מכבי קרית מוצקין בכדורסל, משה גרוסמן: "ברור שתהיה השפעה כלכלית על הפסקת הפעילות, שתתחיל בתשלום השכר לשחקנים - הם יקבלו שכר ללא תמורה, ויש גם הוצאות נלוות של שכר דירה והעמדת רכבים לשחקנים. ספונסרים שעסקיהם נקלעו לבעיות ביקשו לא להפקיד את הכספים, וכבר יש פגיעה קשה בסכומים שלא התקבלו ממשרד הספורט. צריך גם לברך על מה שיש - אף אחד מהשחקנים שלנו לא נזקק להיכנס לבידוד".
מה עשיתם עד כה למיזעור הנזק?
"עם ההחלטה של ההשבתה לא המתנתי להחלטת האיגוד, כבר ראיתי לאן העסק הולך. החלטנו לשחרר בראש וראשונה את השחקן הזר אורלנדו קולמן. הגענו איתו להבנה כספית, ודאגנו לו לטיסה לארצות הברית עד כמה שהיה אפשר על בסיס מקום פנוי. זה גם מה שהוא רצה, והיינו הראשונים ששלחו את אחד מהזרים הביתה".
ומה לגבי השחקן הזר השני, לורנס אקפריגין?
"איתו המצב שונה. הוא נמצא פה עם אשתו והילדים, ובינתיים הוא נשאר. אמא של אשתו נמצאת איתם, ואין לה אפשרות לחזור איתם לארה"ב כי אין לה אזרחות אמריקאית, היא צרפתייה. אז הם ככל הנראה יישארו פה עד קצת זמן. אורלנדו לעומתו הגיע לבד, ולהשאיר אותו ללא משפחה ומסגרת ספורטיבית של הקבוצה זה לא היה לעניין, גם מבחינתו. לקחנו בחשבון גם את האפשרות למצב שהליגה היתה חוזרת תוך פרק זמן לא ארוך, דבר שהיום כבר ברור שלא יקרה".
מי ישלם לשחקנים על תקופת 'ההשבתה המאולצת'?
"השחקנים כנראה יצאו לחל"ת ויתוגמלו על ידי המוסד לביטוח לאומי".
מקובלת עליך החלטת האיגוד לגבי הקפאת הירידות ולהעלות את שדורגו במקומות הראשונים לליגת העל?
"תמיד רוצים הכרעה על המגרש. אנחנו בתקופה מיוחדת, והיה צורך לקבל החלטה אמיצה. אי אפשר ולא היה הגיוני להשאיר את השחקנים הזרים בארץ. אם היינו מחכים לסיום התקופה הזאת, אז למעשה היינו מגיעים לתקופת טרום עונה, ואני בהחלט תומך בהחלטה ומאחל בהצלחה לבני הרצליה והפועל חיפה בליגת העל".
כדורעף: משלימים עם הגזירות
יו"ר עירוני קרית אתא בכדורעף, יעקב טאוב: "כולם המומים מההחלטה, אבל אנחנו במציאות קשה מאוד בכל העולם, וגם בישראל, והשלמנו עם זה בעל כורחנו. כרגע אני עדיין לא יודע האם תהיה לזה השפעה כלכלית. השאלה היא האם הטוטו יחליט לקצץ בהקצבות השנתיות, כי לא סיימנו את העונה. יכול להיות שהפסקת הפעילות נבעה מכוח עליון, ובסוף כן יעבירו את ההקצבות, הרי אין לנו יד בהחלטה".
תשחררו את השחקניות הזרות והשחקנים הזרים?
"אשלם את שכרם עד סוף החודש, כי נשארו ממנו עוד שבועיים. ברגע שהתקבלה ההחלטה על סיום המשחקים, התחלנו בחיפוש טיסות לשחקנים ולשחקניות. יש לנו שלושה שחקנים מבלארוס, ונראה לי שנמצא להם טיסות בתחילת השבוע. לגבי השחקנית האוקראינית סווטלנה שוונסקה, אנחנו עדיין לא יודעים, כי אין כרגע טיסות, ולגבי שתי הברזילאיות, ליה קסטרו וז'וסארה סילבה, יש טיסות ואין לחץ, וזה ייעשה בתיאום איתן. השחקנים הישראלים ייצאו לחל"ת ויוכלו לקבל את הכסף דרך ביטוח לאומי".