נגיף הקורונה הכניס להסגר גם את משרדי התיווך, שמושבתים בימים אלו כמעט לחלוטין. בדיקת "מיינט קריות" העלתה תמונה קשה של ביטול עסקאות, אי יכולת לשלם דמי שכירות, הפסקת הליכי רכישה ואי חתימה על חוזים בעסקאות שכבר סוכמו, ותופעה של צעירים שחזורים לגור עם ההורים, בגלל שאינם מסוגלים לשלם דמי שכירות.
בניה בקריותבניה בקריות
בניה בקריות
(צילום: פרטי)
ריקי ברק ממשרד 'נדל"ן מושלם' בקרית ביאליק, מציינת כי בימים האחרונים הטלפון שלה, שברוב ימות השנה לא מפסיק לצלצל, צלצל רק פעם אחת, וגם אז זו היתה טעות במספר. "חיפשו את נתב"ג מחלקת אבידות, והגיעו אלי. בשבוע שעבר, כל יום היו פחות ופחות שיחות, עד שהטלפון נדם לגמרי. האנשים עדיין לא מודעים לחומרת המצב, כי בחודש מרץ עדיין נחתמו עסקאות שסוכמו בפברואר, אבל החודש כמעט לא היו עסקאות.
"אנשים לא מוכנים לבקר בדירות ולראות אותן, אנשים לא מוכנים שיגיעו אליהם קונים פוטנציאלים לדירות. יש לי לקוח שסיכם על רכישת דירה, ראשונה שלו. לפני שהלכנו לעורך דין, הוא אמר לי שברכישת הדירה הוא משקיע את כל ההון העצמי שלו, ובימים אלו חושש להישאר בלי שקל בבנק ועם משכנתא על הראש, כשהוא תלוי אך ורק במשכורת שלו. העדיף שיהיו לו קצת חסכונות בבנק בימים כאלה, וביטל את העסקה".
המתווכת ריקי ברקהמתווכת ריקי ברק
הטלפון נדם. המתווכת ריקי ברק
(צילום: פרטי)
אלי שושנה מתיווך 'עמית', שגם מנהל עם אחיו ניסים את 'נס יזמות', מצייר תמונה קשה בענף השכרת הדירות. "עוד לפני הקורונה היה היצע גדול של דירות לשכירות וביקוש נמוך, דבר שהוביל לירידה במחירים. עכשיו בכלל הכל קפא, ואני חושש שרבים מאוד לא יוכלו לעמוד בדמי השכירות. כבר יש לי אמא חד הורית שהודיעה לי שלא תוכל לשלם שכירות החודש. אני מבין את מצבה, מבין שהברירה היא בין תשלום דמי שכירות ואוכל לילדה, והחלטתי לבוא לקראתה החודש. גם בחודש הבא לא נראה שתוכל לשלם, ולבסוף היא תצטרך אולי לחזור לבית הוריה. כבר יש תופעה של זוגות צעירים עם ילדים שהוצאו לחל"ת ולא מסוגלים לשלם שכירות, אז הם חוזרים לגור עם ההורים".
מה לגבי מכירת דירות יד שנייה?
"מוקפא לגמרי. היתה לי עסקה למכירת דירה שלושה חדרים בקרית ים, שנסגרה ועמדנו לחתום אצל עורך דין, וברגע האחרון המוכר ביטל. אנשים לא רוצים למכור, בגלל שלא יודעים אם הם יהיו מסוגלים לקנות משהו אחר, ואנשים גם לא רוצים לקנות, בשל אי הוודאות. יש גם פרויקטים של תמ"א 38 שמתבטלים כי קשה להשיג ליווי כלכלי, קשה למצוא פועלים וחומרים, וגם קשה לקבל את כל ההיתרים. אני מכיר פרויקט אחד כזה שכבר התבטל באזור".
ריקי ברק: "אני זוכרת את תקופת מלחמת לבנון השנייה, אז גם לא עבדנו חודש. אבל אז היתה ציפייה להפסקת אש, ידענו שזה מוגבל בזמן. הפעם אין לאיש מושג כמה זמן זה יימשך, יש חוסר ודאות מוחלט, ואני צופה החמרה במצב. אבל אני לא מתכוונת לשבת בחיבוק ידיים, השבוע כבר אצור קשר עם הלקוחות שלי, נראה אם בכל זאת אפשר לקדם משהו".
אלי שושנה: "אני צופה תקופה קשה לשוק הנדל"ן. חברות שיפשטו רגל, ייכנסו לכינוס נכסים כי אנשים לא קונים דירות. יהיו איחורים במסירת דירות, הפרות הסכם, וגם אין בתי משפט שייתנו מענה לכל הבעיות הללו. מצפים לנו ימים קשים".צילום: פרטי
פרסום ראשוני: 08:22 , 29.03.20