פערים גדולים במחיר למ"ר בדירות 5 חדרים – כך עולה מבדיקה שמאית חדשה שבחנה את המחיר הממוצע למ"ר בדירות חדשות בגודל 5 חדרים באזור חיפה והקריות. הבדיקה נעשתה על ידי השמאית נחמה בוגין, לפי נתוני עסקאות שהתבצעו בפועל ודווחו לרשות המיסים.
הבדיקה מעלה כי קיים מנעד רחב של מחירים למ"ר בדירות 5 חדרים חדשות. הגבוה ביותר נרשם בחיפה - ממוצע של 17,429 שקל למ"ר. העיר השנייה ברשימה היא קרית מוצקין עם מחיר ממוצע למ"ר של 13,777 שקל, קרית ביאליק עם 12,635 שקל למ"ר בממוצע, קרית אתא - 11,835 שקל למ"ר, ובקרית ים המחיר הממוצע הוא 11,293 שקל למ"ר.
דירת 5 חדרים מרווחת בפרויקט '& קרית ביאליק' | צילום: גיא ודורון לוידירת 5 חדרים מרווחת בפרויקט '& קרית ביאליק' | צילום: גיא ודורון לוי
דירת 5 חדרים מרווחת בפרויקט '& קרית ביאליק' | צילום: גיא ודורון לוי
(דירת 5 חדרים מרווחת בפרויקט '& קרית ביאליק' | צילום: גיא ודורון לוי)
מדובר בפערים של עשרות אחוזים ביחס לדירות חמישה חדרים המוצעות כיום בשכונת אפקה בקרית ביאליק, הנמכרות במחיר למ"ר המתחיל ב-9,214 ויכול להגיע לפער מחיר סופי של מאות אלפי שקלים ביחס לדירה מקבילה בעיר אחרת.
בוגין: "רוכשים מחפשים כמות חדרים מסוימת בדירה, ולא תמיד מבינים את ההבדל במטראז' ואיך יבוא לידי ביטוי בחיים. פערים של 10-15 מטרים הם משמעותיים, ויש הבדל גדול בין חיים בדירה גדולה ומרווחת לבין דירה קטנה וצפופה יותר. דירה גדולה גם מאפשרת בקלות רבה יותר שינויים פנימיים, סגירת חדר או חצי חדר, לעומת דירה שכל חדריה קטנים".
חברת גיא ודורון לוי מציעה כיום בפרויקט '& קרית ביאליק בשכונת אפקה דירות 5 חדרים, 140 מ"ר (123 מ"ר + 18 מ"ר מרפסת), במחיר המתחיל מ-1.3 מיליון שקל (מחיר למ"ר 9,214 שקל).
אושרי זפרני, סמנכ"ל השיווק: "מרבית הרוכשים בשכונה הם תושבים מהסביבה הקרובה שמבינים את ההזדמנות. בשנה האחרונה עיקר הקהל הוא משפרי דיור. איכלוס השכונה החל בקיץ האחרון, וככל שיתקדם, המחירים צפויים לעלות".