לפני שש שנים, אחרי הגירושים, החליטה יעל יהב (41) להעניק משמעות חדשה לחייה. היא בחרה להקדיש מזמנה וממרצה לנתינה, תרומה ודאגה לזולת.
יעל יהב. צילום: פרטייעל יהב. צילום: פרטי
יעל יהב. צילום: פרטי
(יעל יהב. צילום: פרטי)
היא אספה תרומות מאנשים בודדים שמכירים אותה ועזרה למשפחות מעוטות יכולת עם ביגוד, אוכל וציוד לבית. לאחרונה פתחה קבוצה בפייסבוק 'המלאכים של יעל', שכולם יחד פועלים כדי להעניק סלי מזון ומצרכים לנזקקים בסופי שבוע ובחגים.
יהב, תושבת קרית מוצקין ואם לשלושה - בן (16), מישל (12 וחצי) וקארין (10) - עובדת כסוכנת של חברת יונידרס. "אחרי הגירושים התחלתי להסתכל על החיים שלי בצורה אחרת. חיפשתי משהו חדש ומרענן, כיוון חדש בחיים.
"במקום לצאת לפאבים ולמועדונים, חיפשתי משהו עם משמעות. אלוהים נתן לי רק טוב, התקדמתי בעבודה, והחלטתי לעזור למי שלא שפר עליו גורלו", סיפרה. "זה היה חג פסח, התחלתי להתרים אנשים. לא כסף, אלא מצרכי מזון. הייתי עוברת בית בית עם חברים טובים, ולוקחת מכל אחד מוצר או שניים - טונה, קורנפלקס, שמן וכו'".
עם השנים הפכה מלאכת התרומות למפעל חייה של יהב, בו שותפים ילדיה, חבריהם וכל מכריה. היא סוחבת את הסחורה, מעמיסה, אורזת ומגיעה פיזית לבתים כדי לתת את חבילת המזון. היא גם זכתה להיות יקירת העיר בקרית מוצקין בשל פועלה.
תרומות. צילום: פרטיתרומות. צילום: פרטי
תרומות. צילום: פרטי
(תרומות. צילום: פרטי)
"היום אני כבר לא עוברת מדלת לדלת, כי זה כבר קשה. בנוסף, מכירים אותי, וארגונים גדולים תורמים, כי הם יודעים לאן זה מגיע. אני כבר שש שנים אוספת מזון לנזקקים, ורק לפני שנה פתחתי קבוצה בפייסבוק שנקראת 'המלאכים של יעל תרומות'".
למי אתם עוזרים? "אנשים פונים אלי ומספרים לי על משפחה שצריך לעזור לה, ואני מיד נרתמת לסייע. אנחנו מעבירים לכל מקום - לטירת הכרמל, חיפה, כרמיאל, כל מי שצריך. אני גם מעבירה מאפים שנותרו ממאפיות לבתי כנסת ולישיבות. כל מי שצריך עזרה וזקוק לה, אני שם".
הילדים שותפים למאמץ? "הם גאים. אני מניחה שלא תמיד נוח להם שאמא כל הזמן רצה ומסתובבת, אבל אני משתפת אותם. בכל שבוע בא איתי ילד אחר למסור את מוצרי המזון. שלוש פעמים בשנה אני גם הולכת לבתי חולים, מחלקת סופגניות, משלוחי מנות ועוד.
"הבן הגדול שלי מביא את כל החברים שלו, והם עוזרים לי. זו התרגשות עצומה, כי לילדים יש העדפות אחרות בגיל ההתבגרות. הם גם מקבלים חינוך טוב של תרומה לזולת. לפעמים מקטרים, אבל הם תמיד נרתמים לעזור".
מי בחר את השם? "באחד הימים היינו בחנוכה בבית חולים, ואנשים שאלו את בני וחבריו מי הם. הם לא ידעו מה לענות, ואמרו שהם 'המלאכים של יעל'. אימצתי את השם".
ספרי על הקשיים? "לצערי, יש כפילויות שמונעות ממשפחות לקבל תרומות. חלק מהנזקקים מקבלים סלי מזון ממני, מהרווחה וגם מגורמים אחרים. זאת, בעוד שאחרים שזקוקים לסיוע לא מקבלים. יש קושי לתאם בין הגופים השונים, כי המידע ברווחה הוא כמובן חסוי. מצד שני, יש אנשים שמקבלים שני סלים ומתקשרים אלי לבוא לקחת אחד מהם ולתת למישהו אחר. זה מאוד מרגש בעיני".
כמה סלי מזון אתם מחלקים בחג הזה? "החג הזה נחלק 90 סלי מזון למשפחות. יש לנו גם 2,200 שקל בתווי קנייה, שמיועדים לקשישים או למשפחות מרובות ילדים, שסל אחד לא מספיק להם. כך הם יוכלו לרכוש מה שהם צריכים. בנוסף, אני מסייעת לאנשים בריהוט במהלך כל השנה. כשאתה מציל נפש אחת כאילו הצלת עולם ומלואו".