פיקוד העורף יערוך ביום שלישי הקרוב, תרגיל שבו יתמודדו תלמידים עם תרחיש של רעידת אדמה המלווה בגלי צונאמי. התרגיל ייערך בבתי הספר אורים, צליל ים ואלמוגים.
צונאמי (צילום: דיאנה חננשווילי, משרד הביטחון)צונאמי (צילום: דיאנה חננשווילי, משרד הביטחון)
צונאמי (צילום: דיאנה חננשווילי, משרד הביטחון)
(צונאמי (צילום: דיאנה חננשווילי, משרד הביטחון))
יצוין, כי מזה 21 שנים, מקיים פיקוד העורף "תרגיל מוסדות חינוך", בשיתוף עם משרד החינוך, הרשויות המקומיות וארגוני החירום.
התרגיל מתקיים בכל הארץ, בכל בתי הספר הממלכתיים והממלכתיים דתיים, וכן בחלק מגני הילדים. בשנה אחת נבחנת התמודדות הצוות החינוכי והתלמידים עם תרחיש של רעידת אדמה, ובשנה שאחריה נבחנת התמודדות מול אפשרות של ירי טילים.
השנה הוחלט לתרגל לראשונה מספר מצומצם של בתי ספר להתמודדות עם צונאמי - גלי ענק שנוצרים במקרה של רעידת אדמה בעומק הים. הגלים נהדפים אל החוף בעצומה אדירה, ומגיעים ביבשה, עד למרחק של קילומטר, תוך שהם גורמים לנזק אדיר. המים העכורים סוחפים איתם אנשים, בעלי חיים, כלי רכב, צמחים וציוד. צונאמי שפגע בדרום מזרח אסיה בשנת 2004 גרם לעשרות אלפי הרוגים ולנזק של מיליארדי דולרים.
ביום שלישי הקרוב, בשעה 10 בבוקר, ייערך התרגיל גם בבית הספר בגין בנהריה. בשעה שהתלמידים יהיו בכיתות, יישמע אות כריזה. התלמידים יתבקשו לצאת בזריזות מהכיתות ומבית הספר, יחד עם צוות ההוראה, ואז לנוע מזרחה. לאחר מכן ישובו התלמידים והצוות לבית הספר.
בפיקוד העורף מסבירים כי מטרת התרגיל היא "להטמיע את הנחיות ההתגוננות לרעידת אדמה וצונאמי ולשפר את היערכות מערכת החינוך לתרחיש רעידת אדמה",
בפיקוד העורף מציינים כי בעת רעידת אדמה, כל מי שנמצא סמוך לחוף הים חייב לעזוב באופן מיידי את החוף מחשש שיגיע גל צונאמי, ולהתרחק מן החוף קילומטר אחד לפחות. מי שאינם יכולים לעזוב את אזור החוף, יחפשו לעלות לבניין קרוב ולהעפיל לקומה הרביעית ומעלה.