לפני מספר שבועות קיבלו ראשי הערים בקריות מכתב מח"כ מיכאל בן ארי מסיעת האיחוד הלאומי, איש כך לשעבר, שקרא להם לפעול יחד איתו להנצחת זכרו של הרב מאיר כהנא. למרות שלא יודו, נראה שאף אחד מהם לא מתכוון להכניס ידיים לנושא כה רגיש. באיחוד הלאומי דווקא מפתחים ציפיות גבוהות וחושבים שמי שלא ייעתר לבקשה יפעל נגד הציבור בעירו.
"כשהפנייה הגיעה אלינו היה ברור שהכוונה היא לקרוא בשם של אחד הרחובות על שמו", הסביר גורם פוליטי באחת הרשויות, "המגמה המסתמנת היא לדחות את הבקשה כיוון שאף אחד לא רוצה להתעסק עם 'פרסונה נון גרטה' וליצור מחלוקות בתוך הציבור".
לעומת הטיעונים השוללים, רבה של קרית מוצקין, דוד דרוקמן, דווקא מתלהב מהיוזמה. במכתבו מהלל ח"כ בן ארי את כהנא: "אנו נמצאים 19 שנה לאחר הירצחו של גיבור ישראל, המנהיג הקדוש הרב מאיר כהנא הי"ד... במשך שנות פעילותו הפוליטית הרב כהנא סבל מרדיפה מתוזמנת על ידי התקשורת הישראלית ואנשי ציבור שחששו להתמודד עניינית עם האתגרים שהציב בפניהם.
"הרב כהנא היה איש אמת, מנהיג, הוגה דעות, תלמיד חכם, סופר ומחנך. בימים בהם מדינת ישראל דואגת להנציח את זכרם של מנהיגים מכל גווני הקשת הפוליטית ראוי להנציח את זכרו של יהודי קדוש, איש אמת, שפעל למען העם והארץ".
יועץ התקשורת של בן ארי, איתמר בן גביר: "פנינו לכל ערי המפרץ, לחיפה ולכל האזור. כיום אנשים מבינים את צדקתו של הרב כהנא. אני מעריץ אותו על מה שהוא עשה. הוא ראוי לכל הערכה ולגבורה.
למה הקריות? "יש לנו תמיכה מאוד גדולה בקריות. ח"כ בן ארי עצמו עשה חוגי בית בקריות וברוך מרזל הגיע לא פעם ולא פעמיים. דווקא במקום כמו הקריות ראשי הערים חייבים להיות קשובים לקהילה שלהם".
למה קסטנר כן לאור הפנייה התכנסה ועדת השמות וההנצחה של עיריית קרית ביאליק והחליטה שלא לאשר את הבקשה. החלטת הוועדה נומקה בכך שמדיניות העירייה היא להנציח ראשי ממשלה לשעבר ונשיאים ולא ח"כים.
בעיריית קרית ים החליטו לפי שעה להתעלם מהפנייה. "יש דברים הרבה יותר חשובים לעסוק בהם", אמר גורם בעירייה. בקרית מוצקין ובקרית אתא קיבלו את המכתבים והחליטו שלא להתייחס ברצינות, ולדחות בנימוס.
הרב הראשי של קרית מוצקין, דוד דרוקמן, חושב אחרת. "אם אינני טועה, בתל אביב יש רחוב על שם ישראל קסטנר שבשעתו הואשם בבית המשפט כמי שמכר את נפשו לשטן ושיתף פעולה עם הנאצים. זה לא מנע אז מעיריית תל אביב לקרוא רחוב על שמו בטענה שהוא עשה גם דברים טובים.
זאת אומרת שאם זה היה תלוי בך לא הייתה בעיה לקרוא רחוב על שם כהנא. "לא הייתי מעז להתערב ולפסול שמו של אדם למרות שהשקפות עולמו שונות משלי. ליאו מוצקין היה סוציאליסט, שהשקפותיו לא עלו בקנה אחד עם ההשקפות שלי. אז מה, לא קוראים לקריה על שם מוצקין?
"גם ארלוזורוב מקריית חיים, היה דמות שנויה במחלוקת אז אין רחובות וקריה על שמו? זה מריח ריח של בולשביזם מסוים כאשר השררה מכתיבה לאנשים את השקפת עולמם".
עד כמה דברי בן גביר לגבי התמיכה ברב בקריות היא נכונה, קשה לדעת. אבל בקרית ים צויירו לאחרונה כתובות "כהנא צדק". אחת כזו, על קיר בניין הספרייה, ברחוב הראשי בעיר.
הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון סוף השבוע של "ידיעות המפרץ"