2009 נפתחה בצורה חיובית עבור שוק הנדל"ן באזור חיפה והקריות. בחודש ינואר השנה נרשמה עלייה בשיעור של 12 אחוז במספר הדירות שנמכרו לעומת ינואר 2008. המגמה באזור חיפה הפוכה למגמה הכלל ארצית, שם נרשמה באותו חודש ירידה בשיעור של 20 אחוז במספר הדירות שנמכרו לעומת חודש ינואר 2008.
מנתונים שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה, כי בחודש ינואר השנה נמכרו באזור חיפה והקריות 92 דירות חדשות, לעומת 76 דירות בחודש המקביל אשתקד. באזור הצפון נמשכת המגמה השלילית, ובינואר נמכרו 25 דירות לעומת 46 דירות בינואר 2008, ירידה בשיעור של 45 אחוז. בסך הכל נמכרו במהלך ינואר, בכל הארץ, 880 דירות חדשות, ירידה בשיעור של 20 אחוז לעומת ינואר 2008.
למרות הנתונים המעודדים, בסך הכל שוק הנדל"ן בחיפה ממשיך להוות רק נתח מזערי מהשוק הארצי, כ-10 אחוז בלבד, לעומת מחוז מרכז (40 אחוז) ומחוז תל אביב (21 אחוז). מחוז הצפון מהווה רק 2.8 אחוז מהשוק, פחות משוק הנדל"ן בדרום, שמהווה 9.4 אחוז מכלל השוק.
בחודש ינואר נמשכה מגמת הירידה במספר הדירות החדשות העומדות למכירה בשוק. בסך הכל, שוק הנדל"ן בארץ הציע בסוף חודש ינואר 9,650 דירות, ירידה בשיעור של 10 אחוז לעומת חודש ינואר 2008. במחוז חיפה המגמה חריפה יותר, ובסוף ינואר עמדו למכירה באזור כ-965 דירות חדשות, ירידה בשיעור של 32 אחוז לעומת חודש ינואר 2008.
קבלנים מהאזור העריכו כבר לפני מספר חודשים כי אם המגמה הזו תימשך, בסופו של דבר ייווצר מחסור חמור בדירות, דבר שיביא בעקיפין לעלייה חדה במחירים. בשל המצב הכלכלי הקשה, גם הבנקים הקשו את הקריטריונים למתן הלוואות ולליווי פרויקטים ומוכנים לעמוד מאחורי פרויקט שסיכוי ההצלחה שלו גבוהים. פרויקטים גבוליים, מבחינת הסיכוי למכירות מהירות ורווח, לא מקבלים ליווי של בנקים ומתקשים להשיג מימון על מנת לצאת לדרך.
לאור המשך המצב הכלכלי ואי הוודאות ספק אם המגמה הזו תיפסק, ועל כן הסיכוי שבעוד מספר חודשים ייווצר מחסור חמור בדירות חדשות באזור חיפה והקריות הולך וגובר.