במשך כשנה עמלו שמואל שגב (קרית מוצקין), איש תיאטרון ותיק, וורד אטרי (קרית אתא) על ההרצגה (הרצאה והצגה) 'דרוש אוטיסט', אותה כתבו יחד, על פי סיפורו של אלון (26), בנה של ורד. פרימיירה חגיגית היתה אמורה לעלות בחודש יוני, אך הקורונה טרפה הכל. בינתיים, הזוג התיאטרלי עומד בתנאי התו הסגול בהצגות פרטיות, והשבוע אף הופיעו במתנ"ס גושן במוצקין, בפני קהל מצומצם.
שמואל שגב, ורד ואלון אטרי שמואל שגב, ורד ואלון אטרי
שמואל שגב, ורד ואלון אטרי
(צילום: יעקב וינשל)
קראו גם:
איך נולד הרעיון?
שמואל: "ורד ואני שיחקנו בתיאטרון חובבים, ושם התוודעתי לסיפור חייה, כשנגלה לי שהיא מגדלת שני ילדים על הרצף האוטיסטי. היו לנו שיחות רבות על הקשיים שהיא חווה, בעיקר מהממסד. כשבנה אלון הצליח למצוא עבודה, נולד הרעיון לעשות הרצגה, שזו הרצאה שמשולבת בקטעי משחק".
ורד, יועצת ארגונית במקצועה, מנהלת כיום את רשת המרפאות בלן. במופע היא מספרת את סיפור חייו של אלון בדרכו לעצמאות, ושמואל משחק את הדמויות שמלוות את אלון, כולל את אלון עצמו במספר סצינות בחייו. הסיפור מתחיל באיבחונו של אלון כאוטיסט בגיל שלוש וחצי, ולאורך כל התחנות בחייו מלווה אותו החלטה של אמו: "אלון ימצא עבודה" - שזו (זהירות, ספוילר) גם סצינת הסיום.
ההצגה מספרת על תחנות חייו, הקשיים בבתי הספר השונים, קשיים בקבלה לצבא, לעבודה, רשיון הנהיגה. בתוך כל אלה נמצא גם סיפור רומנטי מרגש בין אלון לחברתו בחטיבה. התגובות שקיבלו על סצנה זו גרמה ליוצרים לעבוד על הצגת המשך, שתתמקד בניסיון של אלון למצוא אהבה.
למי מיועדת ההצגה?
"לקהל הרחב, החל מתלמידים בחטיבה בוגרת והמשך בצוותי הוראה וחינוך, ובכלל למי שרוצה ליהנות, כי ההצגה בהחלט משעשעת, וקלילה ונגישה לכולם".
איך אלון מגיב לעניין?
"כדרכם של אוטיסטים, הוא לא מתלהב בהתחלה, אבל הסכים שתעלה. לאחר מכן הסכים שתמונה שלו תהיה משולבת ולאחר מכן לעוד תמונות, ולבסוף הוא אף הסכים לסרטון וידאו בכיכובו, שמוקרן בסוף ההצגה. במתנ"ס מוצקין הוא גם עלה ואמר לראשונה מספר מילים מול קהל, וזה בהחלט הישג. אלון הוא אדם מאוד צנוע וחרד לפרטיותו".
הכוכבות קורצת לו?
"כן, בעיקר כי הוא השתכנע וראה שזה מאוד משעשע וקליל, ושמדברים עליו ועל האוטוזים בלי לדרוך על ביצים, ועדיין שומרים על כבודו".
לפי השם וסצינת הסיום, אני מבין שעניין העבודה מאוד משמעותי עבור אלון וורד?
"ורד תמיד הגדירה את הצורך שלה בזה שאלון יעבוד, שהרי עבודה זה הבסיס לחיי עצמאיים, וכשיהיו לו כאלה, היא תישן בשקט".
אז היום היא ישנה בשקט?
"כן בהחלט, אבל בוא לא נשכח את איילה, אחותו הצעירה של אלון, שגם היא על הרצף, וגם לה צריך לדאוג. לכן אין זמן לנוח על זרי הדפנה".
ההצגה המיוחדת הולידה מיזם של שמואל וורד, יחד עם מתנ"ס גושן במוצקין, שם הם מתכוונים לפתוח סדנת תיאטרון עבור ילדים ומבוגרים על הרצף האוטיסטי.
עוד כתבות תמצאו בערוץ חדשות הקריות
פרסום ראשוני: 14:36 , 14.09.20