תפיסת העיצוב לשנת 2019 מוכיחה שוב ושוב שבכדי לשדרג את הבית ממש לא חייבים לשבור תכנית חיסכון. מירי בלבול, אושיית הום סטיילינג ובעלת בית הספר 'סקולה', מצליחה להמחיש פעם אחר פעם עד כמה קביעה זו היא מדויקת ונכונה. היא מאמינה שעיצוב משנה חיים, לכן הציבה לעצמה מטרה להלביש חללי מגורים לאלה הזקוקים לכך.
פריטים פונקציונליים ומקוריים במינימום אמצעים. צילום: שגיא מורן פריטים פונקציונליים ומקוריים במינימום אמצעים. צילום: שגיא מורן
פריטים פונקציונליים ומקוריים במינימום אמצעים. צילום: שגיא מורן
(פריטים פונקציונליים ומקוריים במינימום אמצעים. צילום: שגיא מורן )
בספרה החדש, 'חדר משלהם' היא מציגה 60 חדרים שהולבשו על ידי תלמידי סקולה, כחלק מפרויקט הגמר. אלה הם חדריהם של חיילים בודדים, נערים במצוקה, ילדים שהוצאו מבתיהם בצו בית משפט וכן של נשים שיצאו ממעגל הסמים והזנות- מדהים לראות כיצד בסכומים נמוכים חדרים מוזנחים, חשוכים ומְהוּהִים. זוכים לחיים חדשים וכל זאת בהתנדבות מלאה ובתקציבים נמוכים. לשיטתה של בלבול מה שצריך הם זמן פנוי, חשיבה רעננה ויצירתית ורצון אמיתי לשדרג את החלל הנתון ובכך גם את החיים. את הרעיונות הנפלאים המוצעים בספר אפשר ומומלץ ליישם גם בבתים.
צילום: אורית ארנוןצילום: אורית ארנון
צילום: אורית ארנון
(צילום: אורית ארנון)
למקסם את פוטנציאל החלל
לפעמים כל מה שנדרש בכדי ליצור שינוי גדול ומהותי הוא לנתח את מאפייני ומרכיבי החלל ולשלב בו אלמנטים שיענו על הצרכים החדשים. כך למשל בדירה קטנה שדייריה אוהבים לארח ומתקשים לעשות זאת מפאת חוסר מקום. שימוש בצבעוניות מרעננת והתאמת פרטי ריהוט אווריריים שאינם חוסמים את החלל עשו את העבודה, כך גם צבעי כחול ולבן שנותנים תחושה פתוחה ורעננה, פריטים טבעיים מקש ומבמבוק, גב מיטה מלוח OSB -חומר זול ונגיש וכן ארגזי אחסון המשמשים כספריה דקורטיבית במיוחד.
מתוך ספרה של מירי בלבול חדר משלהם- למקסם את הפוטנציאל של החלל. צילום: אורית ארנוןמתוך ספרה של מירי בלבול חדר משלהם- למקסם את הפוטנציאל של החלל. צילום: אורית ארנון
מתוך ספרה של מירי בלבול חדר משלהם- למקסם את הפוטנציאל של החלל. צילום: אורית ארנון
(מתוך ספרה של מירי בלבול חדר משלהם- למקסם את הפוטנציאל של החלל. צילום: אורית ארנון)
שילוב פריטים בעבודת יד
שילוב פריטים שמצייגים את האהבות והתחביבים של בעלי החדר הם מפתח עיקרי ליצירת חלל פרסונלי, מחבק ומזמין. כך גם בחדר שעוצב עבור חובב ימאות המשלב צבעוניות של כחול ולבן, עצים וקרשים בגוון טבעי, גלשן ישן, איור של סירה וגוף תאורה עשוי בלון גז נייד. שילוב של פריטים בעבודת יד, כמו גוף התאורה שיוצר מגלשן ישן שנתלה מהתקרה או גב מיטה מקורי שיוצר מקורות עץ צבועים בלבן שמונחים בצורה הדרגתית, תורמים ליצירת חדר אישי וייחודי. שידת צד מבמבוק שנצבעה גם היא בלבן מתמזגת עם ראש המיטה ומוסיפה עומק וטקסטורה לקונסטרוקציה שנראית כיחידה אחת.
מתוך ספרה של מירי בלבול. צילום: יניב שמידטמתוך ספרה של מירי בלבול. צילום: יניב שמידט
מתוך ספרה של מירי בלבול. צילום: יניב שמידט
(מתוך ספרה של מירי בלבול. צילום: יניב שמידט)
צילום: יניב שמידטצילום: יניב שמידט
צילום: יניב שמידט
(צילום: יניב שמידט)
מכל הבא ליד
אפשר ליצור עיצובים מעוררי השראה גם מהדברים שבמבט ראשון יראו למרביתנו סתמיים במיוחד כמו פריטים עשויים מפלדה, מתכת ופח שלרוב פשוט נתעלם מהם ונחלוף מולם. דוגמה לשימוש באלה ניתן לראות בחדר שעוצב בגוונים ניטרליים שכל אחד יוכל להתחבר אליהם, אליהם שודכו מאפיינים תעשייתיים-גבריים, זאת על מנת לייצר תחושה של עוצמה וכוח. על הקירות נתלו מדפים בשלושה גדלים שעוצבו מצינורות אינסטלציה ומשטחי עץ משלימים את שפת העיצוב ומהווים דוגמה לפריט מקורי ולא יקר שנעשה בעבודת יד. אליהם מצטרפים אהיל, ארגזי אחסון ושידת צד מפח שיוצקים תוכן ויחוד.
צילום: יניב שמידטצילום: יניב שמידט
צילום: יניב שמידט
(צילום: יניב שמידט)
שחור, לבן, תאורה ו..בלוקים?
קונטרסט צבעוני של שחור ולבן ידוע ככזה שיוצר אווירה דרמטית ומוקפדת אך לעיתים זה ממש לא מספיק. על מנת לחמם את האווירה ולצקת אופי אפשר לשלב אלמנטים כמו תאורה מיוחדת ופריטים ששינו את יעודם ונושאים עתה תפקיד חדש. כך גם בחדר בו גב המיטה נצבע בשחור קונטרסטי שטיפס עד התקרה לכיוון מרכז החלל ויצר בו נקודת מיקוד דומיננטית. על הרקע השחור נתלתה תמונה עם איור של איל לבן, שעליה הונחה גרילנדה המספקת תוספת של נקודת אור רכה ונעימה. המיטה, שמוקמה במרכז החדר מאפשרת לשלב שידות משני הצדדים: מצד אחד בלוקים שחוברו יחדיו ומצד שני סולם נמוך.שניהם נצבעו בלבן. הבחירה בריהוט קליל ושונה כשידות לצד המיטה הכניסה עניין ועומק לעיצוב הכללי.
צילום: אורית ארנוןצילום: אורית ארנון
צילום: אורית ארנון
(צילום: אורית ארנון)
צילום: יניב שמידטצילום: יניב שמידט
צילום: יניב שמידט
(צילום: יניב שמידט)
פריטים מקוריים במינימום אמצעים
לינה משותפת של שני אחים בחדר אחד יכולה לגרום לא פעם לאינטריגות ומריבות, אך במידה והחדר מאורגן ומעוצב נכון, סביר להניח שהשניים יעדיפו להשקיע את מירב האנרגיה פשוט בלהנות ממנו. במקרה זה החדר כולל אלמנטים מעולם המוזיקה והרחוב, תוך כדי התחשבות בצורך בפינה ובביטוי אישי עבור כל אחד מהצעירים. ניתן להפיח חיים חדשים במיטות ישנות על ידי צבע ואת הפרטיות וההפרדה ליצור בעזרת סימטריה ודיוק בפריטים ובמיקומם בחדר.המיטות מוקמו במקביל, ובמקום שידה אישית ליד המיטה נתלו קוביות אחסון על הקירות. זאת ועוד, אלמנטים מהרחוב, דוגמת פחי צבע המשמשים כשולחנות צד או גוף תאורה מכידון של אופניים, מכניסים קריצה בוגרת ושונה לחלל.
צילום: שגיא מורןצילום: שגיא מורן
צילום: שגיא מורן
(צילום: שגיא מורן)
את הספר 'חדר משלהם', שכל הכנסותיו יוקדשו לפרויקטים קהילתיים עתידיים ובו שפע של רעיונות נוספים ניתן לרכוש אונליין כאן.