מאיר גולן חגג את יום ההולדת ה 88 שלו במחלקה לניתוחי לב וחזה בכרמל, הוא לא האמין במתנה המיוחדת שיקבל ליום ההולדת, לב חדש וחיים חדשים: "אין לי מילים להודות לצוות המופלא של המחלקה בכרמל, הם לקחו סיכון מאוד גדול בניתוח שלי, אבל אני שמח ומודה להם מכל הלב, הם פשוט הצילו את חיי", סיפר השבוע מאיר גולן כשהוא יושב ומחייך במיטתו במחלקה לניתוחי לב וחזה במרכז הרפואי כרמל.
4 צפייה בגלריה
ד"ר לוינר והמנותח מאיר לאחר הניתוח
ד"ר לוינר והמנותח מאיר לאחר הניתוח
ד"ר לוינר והמנותח מאיר לאחר הניתוח
(צילום: אלי דדון)
זה לא ייגמר בטוב
"זה קרה לי פתאום באחד הלילות לפני כחודש, בערב חג שני של פסח", מספר מאיר השבוע איך הכול התחיל, "פתאום הרגשתי קור גדול והתחלתי לרעוד בכל הגוף, הרגשתי שאני מאבד שליטה ולא יכולתי לצעוד אפילו שני צעדים".
4 צפייה בגלריה
המנותח מאיר גולן
המנותח מאיר גולן
המנותח מאיר גולן
(צילום: אלי דדון)
רות אשתו של מאיר פינתה אותו במהירות עם ניידת טיפול נמרץ לחדר המיון של כרמל שם התחיל צוות המיון בשורת בדיקות וייצב את מצבו של מאיר. לאחר בדיקות אולטרסאונד ואקו לב הועבר מאיר להמשך טיפול במחלקה הגריאטרית של ביה"ח.
"קיבלתי טלפון מפנימית א' 1 לגבי מטופל שהיה מאושפז בגריאטריה, לאחר מכן במחלקת קורונה, וכעת הוא עם זיהום על המסתם המיטרלי שעכשיו סיים בדיקת אקו שהדגימה החמרה בזיהום וחור במסתם", מתאר ד"ר דרור לוינר רופא ומנתח בכיר במחלקה לניתוח לב, "כששאלתי לגילו אמרו לי מהמחלקה שהוא בן 88. אני פטרתי את העניין ואמרתי לצוות כי בגיל 88 לא מנתחים חולה עם זיהום על המסתם, זה לא יגמר בטוב".
תוך כדי הדיבור עם הצוות מקבל ד"ר לוינר את בדיקות הדם החדשות של מאיר ואת תוצאות בדיקת האקו. ד"ר לוינר מזהה החמרה אקוטית בבדיקות והוא מחליט ללכת ולראות שוב את החולה מקרוב.

ניתוח מורכב

"החלטתי לרדת ולראות את החולה שעדיין היה ביחידת האקו ואת משפחתו. גיליתי משפחה תומכת ומבינה שהסבירה לי כי למרות גילו מאיר הוא איש עצמאי לחלוטין, נוהג ושהוא אפילו עדיין מעביר שיעורים פרטיים במתמטיקה לנכדים שלו. כאן היה לי ברור שלמרות גילו של מאיר אסור לנו לוותר ושכדאי להתקדם לניתוח מציל חיים. לכולנו היה ברור כי ללא הניתוח, מאיר לא יחזיק מעמד עוד הרבה זמן".
4 צפייה בגלריה
מנהל המחלקה ד"ר ארז שרוני ומנהל הסיעוד האח אכרם
מנהל המחלקה ד"ר ארז שרוני ומנהל הסיעוד האח אכרם
מנהל המחלקה ד"ר ארז שרוני ומנהל הסיעוד האח אכרם
(צילום: אלי דדון)
שעון העצר המתקתק ומצבו הקריטי של מאיר הריצו את הצוותים של כרמל לפעול בשיא המהירות להצלת חייו. כל צוות חדר ניתוח הוזנק מהבית ובמקביל נערכה התייעצות עם מנהל המחלקה ד"ר שרוני ומנהל המחלקה הקרדיולוגית פרופ' אבינעם שירן. לאחר שהושגה הסכמה ונפלה ההחלטה התקדמו צוותי המחלקה לחדר ניתוח.
בניתוח ארוך ומורכב שארך מעל 7 שעות, גילה המנתח ד"ר לוינר כי המסתם המודלק של מאיר הרוס לחלוטין והוא החליט לבצע החלפה מלאה של המסתם המיטרלי בתותב ביולוגי. המסתם הוחלף, בית החזה של מאיר נתפר ונסגר בעדינות ובמקצועיות ולבו של מאיר חוזר לפעום.
"כדי להגיע לתוצאות טובות כאלה בניתוח, ובעיקר כדי להגיע להחלטה הנכונה, היינו חייבים כאן צוות סופר מקצועי ואיכותי", אומר ד"ר לוינר. "היה כאן שילוב כוחות מנצח של מחלקות ומומחים מכל דיסציפלינות בית החולים שרק יחד בכוחות משותפים הצלחנו להציל את חייו של החולה".
בהחלטה ובטיפול המוצלח במאיר היו שותפים צוותים מקצועיים רבים בהם צוותי ומומחי המחלקה הגריאטרית, מחלקת קורונה, פנימית א' 1, מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ מעבדות ביה"ח המחלקה הקרדיולוגית וכמובן המחלקה המנתחת המחלקה לניתוחי לב וחזה ומחלקות נוספות.
4 צפייה בגלריה
צוות המחלקות המטפלות יחד עם מאיר וד"ר לוינר
צוות המחלקות המטפלות יחד עם מאיר וד"ר לוינר
צוות המחלקות המטפלות יחד עם מאיר וד"ר לוינר
(צילום: אלי דדון)

לא מוותרים על אף חולה

"הקו המנחה שלנו במחלקה הוא לא לוותר ולהילחם על כל חולה וחולה", אומר מנהל המחלקה ד"ר ארז שרוני, "גם במקרה של מאיר היתה כאן נחישות ומלחמה בלתי מתפשרת במצב. ולמרות הסיכונים הרבים, הגיל, ומצבו המורכב של החולה אני שמח שהצלחנו" .
ומאיר גולן? הוא מתאושש יפה במחלקה לניתוחי לב, מתחזק ובקרוב יעזוב את המחלקה לשיקום: "הצוות כאן במחלקה הוא צוות יוצא מן הכלל באיכות ובמקצועיות שלו", אומר מאיר השבוע, "אני האמנתי בד"ר לוינר ובפתרון שהוא הציע לי, וכולי תודה לו ולכל הצוות הסיעודי הנהדר של המחלקה. לאורך כל הדרך הצוות תמך בי הסביר כל דבר והיתה לי את התחושה שאני נמצא בידיים הכי טובות. גם מאוד מצא חן בעיניי במחלקה השילוב המיוחד של עובדים וצוותים יהודים וערבים, לראות את כולם עובדים יחד בהרמוניה כשטובת והצלחת החולה לנגד עיניהם זה ממש חימם לי את הלב".