איפה תוכלו לקבל בקריות את שירותי הבריאות הטובים ביותר? יצאנו לבדוק.
מיני בית חולים בקהילה
בקרית בריאות זבולון מצאנו מרכז רפואי גדול, שהוא למעשה מעין בית חולים יום, הפועל כאן אצלנו בקריות. ברשימת הרופאים שמאיישים את עשרות המחלקות בזבולון, יש את בכירי הרופאים בבתי החולים בעיר אשר מבצעים פעולות וניתוחים שנעשים כרגיל רק בבית חולים, כמו היסטרוסקופיות, פזילה בילדים וניתוחי קטרקט, בהיקף מהגדולים בארץ.
בסיור בזבולון התרשמנו מחדרי הניתוח החדישים, מכון גסטרו לבדיקות פולשניות ובעיקר התרגשנו מהביקור לקבל טיפול כימותרפי סמוך לבית, ללא הטרטור לבתי החולים בחיפה.
התרשמנו גם מחדר המיון הקהילתי הפעיל כאן עם מומחים ברפואה דחופה, מיטות וחיבורי צנרת ממש כמו בבית חולים ומסלול טיפול מהיר ובצמוד לו מחלקת הטראומה- פתרון מעולה למצבים דחופים, בלי להגיע לחדר המיון בבית החולים ולהמתין שם משך שעות, עם חשש לזיהומים.
בנוסף לזבולון, פתחה כללי לאחרונה אגף חדש וחדיש לרפואה יועצת בקרית אתא, מעבר לכביש של מרפאת לב הקריה הותיקה. גם במרפאה זו יש מומחים במגוון רחב של תחומים, שמרביתם משולבים עם בית חולים.
חדרי ניתוח זבולון. צילום: איתי רפפורטחדרי ניתוח זבולון. צילום: איתי רפפורט
חדרי ניתוח זבולון. צילום: איתי רפפורט
(חדרי ניתוח זבולון. צילום: איתי רפפורט)
ילדים במרכז
במרכז לבריאות הילד, הפועל במגדל השני של כללית בקריון, פגשנו את יונית, מורה ואם ל-3 וביררנו עמה מה השיקולים שלה בבחירה בכללית. "הופעלו עלי המון לחצים לעבור קופת חולים וכמעט התפתיתי", היא מודה. "אבל, כשבדקתי לעומק עם חברות השייכות לקופת חולים אחרת, החלטתי שחד משמעית אני נשארת בכללית. לא רק שאני סומכת מאד על הרופאים כאן, אלא שזה גם הרבה יותר נח. ומסתבר שבקופות אחרות נאלצות חברותי להתרוצץ עם ילד חולה למרפאה מרוחקת רק כדי לבצע בדיקת דם. אני, לעומתה נהנית משירות בדיקות דם מידי יום במרפאה השכונתית, המוכרת. בנוסף, כשנדרש יועץ מומחה בילדים הוא נמצא במרכז לבריאות הילד שיש בו רופאים מעולים מתחומים שונים היושבים תחת קורת גג אחת, מתייעצים ביניהם ואני לא נאלצת לנדוד בין מומחים בכתובות שונות".
שמחנו לשמוע שבלב הקריה מכשירים אתר חדש שיפתח בתוך מספר חודשים כמרכז בריאות ילד נוסף עם הצוות המעולה שכבר עתה מטפל בילדי קרית אתא והסביבה.
ועוד בעניין ילדים: התפעלנו גם מהמכון להתפתחות הילד בקרית שמריהו, שבו צוות רב תחומי מופלא ומיומן, הכולל מומחים בנוירולוגית ילדים ורפואה התפתחותית, קלינאיות תקשורת, פיזיותרפיסטיות, מרפאות בעיסוק, פסיכולוגים ועובדות סוציאליות. הפתענו לגלות במכון גם חדר סנוזלן לטיפול חושי.
מרפאת הרמן. צילום: דוברות כלליתמרפאת הרמן. צילום: דוברות כללית
מרפאת הרמן. צילום: דוברות כללית
(מרפאת הרמן. צילום: דוברות כללית)
מרפאה ליד הבית
בדקנו - אין עוד קופת חולים באיזור הקריות המפעילה מרפאות רבות כל כך. למעשה, בכל קריה ושכונה יש לכללית לפחות מרפאה אחת וכן עוד מרפאות עצמאיות רבות, שהן מרפאות פרטיות בהן מתקבלים לקוחות כללית, ללא כל עלות נוספת.
בכל מרפאה אם יש בית מרקחת, אחיות המבצעות מידי יום מעקבים, כולל בדיקות דם וכמובן שירותי משרד – כך שכל השירות ניתן תחת קורת גג אחת. שירות כזה נח לא מצאנו בקופות החולים האחרות שמפנות את לקוחותיהן למספר מרפאות מרכזיות בלבד. בנוסף לשירות בדיקות הדם המתקיים בכל מרפאה, מפעילה כללית גם רשת מוקדים ללקיחת דם בנוה גנים, בקרית ים ובלב הקריה, אליהם ניתן להגיע משעה מוקדמת ובלי תיאום תור מראש וללא תשלום. אגב, אפשר להרגיש ממש וי. איי.פי. ומבוטחי הביטוח המושלם שמוכנים להשקיע סכום ממש סמלי יכולים להזמין שירות בדיקת דם שמגיע אליו- מדהים!
זקוקים לתרופה? בכל מרפאות כללית בכל שכונה וקריה יש בית מרקחת וכן יש בית מרקחת של כללית בסביוני ים. כמו כן, יש הסכם קונסיגנציה עם הסופרפארם בקריות. מספר רב של בתי מרקחת פועל על שעת ערב מאוחרת, לנוחות ציבור העובדים והלומדים.
צוות המרכז לרפואה יועצת קרית אתא. צילום: דוברות כלליתצוות המרכז לרפואה יועצת קרית אתא. צילום: דוברות כללית
צוות המרכז לרפואה יועצת קרית אתא. צילום: דוברות כללית
(צוות המרכז לרפואה יועצת קרית אתא. צילום: דוברות כללית)
ניסיון עם חדשנות
כללית בקריות כבר עשרות שנים, רובנו זוכרים את המרפאה השכונתית עוד מילדותנו. אבל גילינו שבצד שנות וותק ונסיון, דואגת כללית להתחדש כל העת בתנאים הפיזיים ובמגוון השירותים. מרפאות רבות ממש נבנו מחדש וקפצו מאמצע המאה שעברה לימינו אנו, כמו מרפאת הרמן בקרית מוצקין בה בקרנו ואשר פשוט נבנתה מחדש ומרפאות רבות שעוברות שיפוץ מקיף בימים אלה, תוך דגש על הנגשה מיטבית. אבל לא רק שיפוצים עושה כללית, בעיקר היא ממשיכה לפתח שירות בהתאם להתפתחות העירונית. כאמור, רק לאחרונה נפתח אגף מרווח וחדיש לרפואה יועצת בקרית אתא ומרפאות נוספות בשכונות החדשות בתהליכי תכנון. על כך יש להוסיף של שירותי מקוונים בהיקף וברמה שאין כדוגמתם.
גולשים לבריאות
בצד ההשקעה הרבה בשירות האישי פנים אל פנים, לא שוכחים בכללית לפתח מגוון שירותים דיגטליים מתקדמים: ייעוץ און ליין בחינם, הפועל החל מ- 16:00 ובסופי שבוע על ידי רופאי משפחה, ילדים ועור המשמעות היא שכאשר אנו חולים לא חייבים לצאת מהבית, אפשר לקבל ייעוץ, כולל מרשם או חלילה הפניה למיון מרופא מומחה. חידוש הוא דרך הוא מכשיר הטייטו הבלעדי לכללית, אותו ניתן לרכוש באופן חד פעמי ולהעביר באמצעותו ליועצי האונליין תוצאות בדיקת אקג, צילום הגרון, האוזן ועוד ולקבל אבחון מדוייק.
שורה תחתונה: גילוי נאות, יצאנו לתחקיר עם סוג של דעה קדומה באשר לכללית וממש הופתענו לגלות קופת חולים מעולה שמציעה שירותי בריאות בהיקף ובאיכות שאין כדוגמתם בקריות. אכן, רב תושבי האיזור בוחרים בכללית והם בהחלט יודעים למה, כבר אמרנו, אין כמו חכמת ההמונים.