עשרות ילדים והוריהם הגיעו כדי ללמוד איך להיפרד מהמוצץ בשלום, בהפנינג מהנה שערכה עבורם כללית במרכז לבריאות הילד בקרית בריאות זבולון בקריון.
צילום: דוברות כלליתצילום: דוברות כללית
צילום: דוברות כללית
(צילום: דוברות כללית)
האירוע נפתח בהרצאה קצרה להורים, במהלכה התייחסה חנה פרנס, מנהלת הסיעוד במרכז הילד של כללית, להיבטים השונים של השימוש במוצץ. מצד אחד יש לו תפקיד רגשי בהרגעת הילד ולכן לעיתים צריך לגמול גם את ההורה מאמצעי העזר ההרגעתי.
מאידך, עיכוב בגמילה והמשך מציצה במוצץ עלולים לפגוע בהתפתחות מבנה הלסת, הפנים, השיניים ובעקבות זאת, להביא לקשיים בהגייה ובשפה.
ההמלצה היא לגשש מוכנות להיפרד מהמוצץ החל מגיל שנתיים וחצי, אך אפשר גם בגיל 3-3.6, אז הילד בשל יותר וניתן גם לפנות אליו בשכנוע עם טיעון שכשאתה מדבר עם מוצץ, קשה להבין אותך.
הגמילה, מסבירים מומחי כללית, הינה תהליך שכרוך בקושי להיפרד מחבר מנחם ומרגיע, לכן, חשוב לעשות זאת בהדרגה ובתהליך מובנה ומותאם, תוך שיתוף הילד והעצמתו וכמו כל דבר בחינוך, להיות עקביים ולהעביר מסר אחיד מצד כלל המבגרים המעורבים בטיפול בו.
האחות המליצה להורים למצוא תחליף מרגיע אחר, כמו כרית מפנקת ולחשוב על דרכים יצירתיות כיצד להפוך את הפרידה מהמוצץ לחוויה חיובית.
לשם כך, הוצב במרכז הבריאות של כללית עץ המוצצים, עליו מתבקש הילד לתלות את המוצץ. כך הוא יודע שהמוצץ היקר לו שמור ונמצא במקום מוגן וגם רואה שילדים נוספים נפרדו מהמוצץ שלהם.
בהמשך המפגש, צפו הילדים בהצגה; המסע לארץ המוצצים של תיאטרון קרן אור, שהעבירה להם מסר על כך שהגיע הרגע להיפרד מהמוצץ ובתום ההצגה נערך טקס פרידה מהמוצצים ותלייתם על העץ שהוצב במרפאה.
הורים רבים סיפרו שהם מתקשים מזה זמן לגרום לכך שילדיהם ייפרדו מהמוצץ והאירוע שיזמה כללית היווה הזדמנות מעולה לעשות זאת באופן מהנה ומלמד.