מחקר בינלאומי של ה-CDC, בשיתוף מכון כללית למחקר, מראה כי חיסון נגד שפעת מפחית ב-40 אחוז בממוצע את הסיכון לאשפוז נשים הרות בשל המחלה.
חיסונים לנשים בהריון. צילום: דוד חורשחיסונים לנשים בהריון. צילום: דוד חורש
חיסונים לנשים בהריון. צילום: דוד חורש
(חיסונים לנשים בהריון. צילום: דוד חורש)
על רקע המחקר יוצאת הכללית ביוזמה להגברת היענות הנשים בקבלת חיסון במהלך ההריון. בחיסוני השפעת בשנה שעברה בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי חוסנו 1,736 נשים הרות ו-194 נשים המתוכננות להרות, מתוכן באזור הקריות 213 נשים הרות ו-32 נשים המתוכננות להרות.
ממחקר בינלאומי שהובילו המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC US) עולה כי במהלך 6 עונות, חיסון נגד שפעת הפחית ב-40 אחוז בממוצע את הסיכון של נשים הרות לאשפוז בעקבות המחלה. פרופ' מארק כץ ממכון כללית למחקר, אשר הוביל את קבוצת המחקר בישראל.
"לאמהות לעתיד יש מספר אתגרים הנוגעים לבריאותן ובריאות העובר שלהן, כשאחד מהם הוא הימנעות משפעת. המחלה כרוכה בסיבוכים בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים בהריון ביחס לבנות גילן שאינן בהריון. ממצאי המחקר מראים כי התחסנות היא דרך פשוטה יחסית להפחתה והימנעות מסיבוכי שפעת".
לביצוע המחקר חבר ה-CDC US למספר ארגוני בריאות בארה"ב, באוסטרליה, בקנדה ובישראל - למכון כללית למחקר. במסגרת המחקר, נותחו נתונים לאורך שש שנים של נשים הרות אשר אושפזו במהלך ההיריון בשל מחלות בדרכי הנשימה.
ממצאים נוספים שעלו במחקר: למעלה מ-80 אחוז מהנשים ההרות היו חשופות בשלב כלשהו במהלך ההיריון לשפעת; חיסון שפעת יעיל במניעת אשפוזים גם בקרב נשים הרות עם מחלות רקע כמו אסתמה, סוכרת ועוד, אשר הופכות אותן מראש לפגיעות יותר לסיבוכי המחלה; ההגנה של חיסון שפעת היתה יעילה במידה שווה בכל שלושת הטרימסטרים של ההיריון.
ארגון הבריאות העולמי וארגוני בריאות בכל העולם, כמו גם משרד הבריאות הישראלי, ממליצים לנשים הרות להתחסן נגד שפעת. "אנו שבים וממליצים לנשים בהיריון להתחסן נגד שפעת בגלל הסיכון הגבוה שלהן לפתח סיבוכים של תחלואה בשפעת, ובכלל זה תחלואה קשה המובילה לאשפוז", מסר פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר.
במחקרים שנעשו בעבר נמצאו גם כי חיסון נגד שפעת במהלך ההיריון מסייע גם להגנה על הילוד מפני הידבקות במחלה למשך מספר חודשים אחרי הלידה, עד להגעתם לגיל חצי שנה, שבו ניתן לחסן את התינוק נגד שפעת.