כבר 5 שנים ברציפות שמשה כהן, תושב טירת הכרמל, פותח את הבוקר שלו בהליכת בריאות על חוף הים בחיפה.
משה בן ה-68 כבר ראה הרבה מציאות והפתעות על חוף, רק שהפעם הדג הגדול שפרפר וקפץ לו על החוף קרץ לו במיוחד.
4 צפייה בגלריה
משה והצוות הרפואי שטיפל בו
משה והצוות הרפואי שטיפל בו
משה והצוות הרפואי שטיפל בו
(צילום: אלי דדון)
"פתאום ראיתי מולי דג גדול מבריק ויפה יוצא מהמים, וחשבתי שיהיה מעניין לטעום ממנו לארוחת צהריים", מספר משה.
רק שמשה לא ידע שהדג היפה והמבריק הוא לא אחר מדג אבו-נפחא, דג מסוכן מאוד לאכילה שעלול לגרום למוות למי שאוכל אותו.
דקות ספורות אחרי שסיים משה לטגן את הדג ולאכול חתיכה ממנו, הוא כבר התחיל להרגיש סחרחורת אבל לא קישר את הבעיה לאכילת הדג.
"פתאום הרגשתי איך כל העולם מתחיל להסתובב סביבי", מספר משה. "הרגשתי שאני נחנק ואין לי אוויר ולא הבנתי ממה זה, מייד אמרתי לאשתי שתיקח אותי דחוף לבית החולים".
4 צפייה בגלריה
דג האבו נפחא
דג האבו נפחא
דג אבו-נפחא שאכל משה
(צילום: משה כהן)
הדג התמים אותו אכל משה התברר כאמור כאבו-נפחא, המסוגל באמצעות הרעל המיוחד שבו לשתק את שרירי הנשימה ולגרום לאוכל אותו לחנק ומוות תוך שעות.
רק זיהוי מהיר של צוות חדר המיון של בית החולים כרמל, יחד עם טיפול אינטנסיבי ומקצועי של היחידה לטיפול נמרץ והמחלקה הפנימית, הצליחו להציל את חייו של משה.
"חשוב לשים לב ולא לאכול דגים לא מזוהים ולא מוכרים, זה היה עלול להיגמר באסון ואני שמח שהצלחנו להציל את משה", אומר מנהל חדר המיון של כרמל ד"ר סלים חלבי.
במלר"ד ביה"ח כרמל (המחלקה לרפואה דחופה) התלונן משה על בחילות וסחרחורות, אבל לא סיפר על הדג שהוא אכל. הצוות הרפואי התחיל בבדיקות שגרה ובטיפול סימפטומטי לטיפול בבחילות.
4 צפייה בגלריה
 האחות יפעת אלון וד"ר רביע הלון בחדר ההלם בכרמל
 האחות יפעת אלון וד"ר רביע הלון בחדר ההלם בכרמל
האחות יפעת אלון וד"ר רביע הלון בחדר ההלם בכרמל
(צילום: אלי דדון)
את הצלת חייו של משה ניתן לזקוף גם לטובת ליהי עינב, אחות חדר המיון, שקלטה מייד בעיניה החדות כי מתרחש כאן משהו לא רגיל.
"הרגשתי שמשהו אצל משה לא הולך כמו אצל חולה רגיל עם כאבי בטן", היא מספרת. "הוא התחיל להחוויר, הוריד סטורציה ונראה שהוא הולך לאבד את ההכרה".
ליהי זיהתה כי יש כאן מקרה חירום ומייד הזעיקה את רופא המיון, ד"ר רביע הלון, שבדק ותשאל את משה. ד"ר הלון הבין שמדובר במקרה לא רגיל וקרא להתייעצות גם את הרופא הבכיר והאחראי במיון ד"ר מוחמד גנאיים.
ד"ר הלון מספר: "משה התחיל להתדרדר לנו מול העיניים, תחקרנו אותו מכל הכיוונים ולא מצאנו משהו מיוחד. עד שפתאום הוא סיפר לנו על דג חדש שאכל היום בצהריים, דג שאותו הביא מחוף הים. שאלנו אותו אם במקרה יש לו תמונה של הדג והוא הראה לנו את תמונת הדג שצילם בחוף הים".
כאן קפץ ד"ר גנאיים שהכיר את דג האבו נפחא והבין שמדובר במצב חירום מסכן חיים. "מדובר ברעל מסוכן ביותר הנמצא בבשר הדג, רעל הגורם לשיתוק שרירים ומסוגל לשתק את שרירי הנשימה עד למצב של חנק ומוות".
צוות המלר"ד יצר קשר עם טוקסיקולוג ביה"ח ד"ר אופיר נבון, שהנחה מיד את הצוות להיערך למצב חירום, להכין חדר הלם, ולהתכונן להעברת החולה בדחיפות ליחידה טיפול נמרץ.
מצבו של משה המשיך להתדרדר במהירות, וצוות המיון העביר אותו בדחיפות לחדר ההלם, שם החלו הצוותים הרפואיים בטיפולים אינטנסיביים יותר כדי לייצב אותו תוך כדי הכנות להעברתו ליחידה לטיפול נמרץ.
חלק מרכזי בהצלת חייו של משה היה כאמור בזיהוי המהיר של האחות ליהי במיון ובקשר ההדוק בין הצוות הסיעודי ובין הרופאים במיון.
"כשמונפים הדגלים האדומים ונדלקות נורות האזהרה, שיתוף הפעולה המצויין והאמון השורר בין הצוות הסיעודי לרפואי במלר"ד באים מיד לידי ביטוי", מסבירה יפעת אלון מנהלת הסיעוד במלר"ד כרמל.
"כשמונפים הדגלים האדומים ונדלקות נורות האזהרה, שיתוף הפעולה המצוין והאמון השורר בין הצוות הסיעודי לרפואי במלר"ד באים מיד לידי ביטוי ", מסבירה יפעת אלון מנהלת הסיעוד במלר"ד כרמל.
4 צפייה בגלריה
משה כהן מחלים במחלקה בכרמל
משה כהן מחלים במחלקה בכרמל
משה כהן מחלים במחלקה בכרמל
(צילום: אלי דדון)
מירה שטרית, מנהלת הסיעוד ביחידה לטיפול נמרץ, מספרת: "קיבלנו את משה עם אבחנה מאוד ברורה ומסודרת מהמיון, מה שהקל עלינו את הקבלה והטיפול בו. משה הגיע אלינו כשהוא מונשם וכשהרעל כבר החל לשתק לו חלקים מסוימים בגוף. מייד התחלנו טיפול אינטנסיבי איתו כשצוות רפואי מקצועי צמוד אליו 24/7".
משה טופל במסירות במשך 4 ימים ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל שכשהוא מורדם ומונשם ובסופם הוא החל להגיב לטיפול התאושש כשהצוות גומל אותו ממכונת ההנשמה.
לאחר שהתאושש עוד מעט עלה משה להמשך מעקב וטיפול ביחידה לטיפול מוגבר במחלקה הפנימית א'1.
"אני מודה לצוות הנהדר של כרמל שהצילו לי את החיים", אומר משה כשהוא מתאושש ומחייך במחלקה. "יש כאן צוות מסור בצורה בלתי רגילה, צוות של מקצוענים עם נשמה ונתינה מיוחדת. אני כבר מחכה לחזור לשגרה למשפחה ולנכדים המתוקים שלי.
"מה שבטוח", מסכם משה, "אני אמשיך ללכת על שפת הים אבל אני כבר לא אגע יותר בדגים שאני לא מכיר, זאת ממש סכנת חיים".
פורסם לראשונה: 11:45, 09.06.22