השיריונר || סמ"ר יעקב פרץ ראש עיריית קרית אתא, יעקב פרץ, שירת בחטיבה 7 של השריון בשנים 1979-1982. "מרבית השירות שלי עבר ללא אירועים מיוחדים. דווקא בחודשים האחרונים, בדיוק כשכבר התחלתי להרגיש את השחרור הצפוי ולתכנן תוכניות לעתיד, החל מבצע שלום הגליל שהיה מהאירועים המכוננים של שירותי הצבאי.
יעקב פרץ. צילום: פרטייעקב פרץ. צילום: פרטי
יעקב פרץ. צילום: פרטי
(יעקב פרץ. צילום: פרטי)
בניגוד לרגיעה, השירות בעת הלחימה הוא עולם שונה לגמרי. נחשפים לעוצמות בלתי רגילות של יכולות צבאיות ובמקביל מתגלים ערכים כמו חברות, מקצועיות ומוסר שאינם נראים בזמנים רגילים. השחרור של כל בני המחזור שלי נדחה באופן אוטומטי מאחר והלחימה בלבנון נמשכה. כשלושה חודשים לאחר מועד השחרור המקורי, חזרנו לנקודת ההתחלה, אל הבקו"ם.
"אני זוכר רגע בשירות, בערך כשמונה שבועות מתחילת המבצע, ללא חופשה, בזמנים שלא היו בנמצא טלפונים ודרכי התקשרות זמינים במוצב בלבנון. הייתי מוצף געגועים למשפחתי ושרוי בחוסר ידיעה על מה שקורה בבית. בדיוק ברגע הזה נקראתי למפקדה. שם ניתן לי טלפון צבאי, כשמעברו השני של הקו אני שומע את קולו של אחי, שהיה אז בשירות קבע ונמצא בגזרה אחרת בלבנון.
"בדרך לא דרך אחי הצליח למצוא את מיקומי, לשאול לשלומי ולהעביר לי ד"ש מהבית. קשה להבין עד כמה השיחה הזו העניקה לי כוחות ואנרגיות מחודשות עד ליציאה הראשונה לחופשה. מאז אני ער לכוחם של הדברים הקטנים ועד כמה הם יכולים להשפיע על כולנו".
המחלץ || רב סמל שלומי טל שלומי טל, המתמודד לראשות עיריית קרית ים, שירת בחיל החימוש בשנים 1979-1982, וגם במילואים. הוא היה חשמלאי רכב והוצב בגבול הצפון, לכאורה תפקיד נוח, אבל אז פרצה מלחמת לבנון הראשונה.
שלומי טל. צילום: פרטישלומי טל. צילום: פרטי
שלומי טל. צילום: פרטי
(שלומי טל. צילום: פרטי)
טל: "במשך כל המלחמה הייתי עמוק בתוך לבנון, אחראי על חילוץ רכבים ונגמ"שים במהלך הלחימה, כשרוב הזמן הייתי בצידון ובעיר צור. לא אשכח את התקופות הארוכות ללא טלפונים וללא קשר לחברים ולמשפחה, יציאות הביתה פעם בחודש-חודשיים, והלילות הרבים שישנו בתוך לול של תרנגולות והכל תחת אש של צבא לבנון".
טל המשיך לשרת עד לגיל 45 במילואים כאחראי גיוס בעוצבת סיני ובהמשך היה אמון על החיבור בין קצין העיר לקרית ים.
הקשר || סמ"ר דוד אבן צור את שירותו הסדיר עשה ראש עיריית קרים ים, דוד אבן צור, בחיל הקשר בין השנים 1977-1980, שם היה טכנאי קשר בגדוד הקשר הפיקודי. גם בסדיר וגם במילואים הוא השתתף בלחימה בצפון.
צילום: פרטיצילום: פרטי
צילום: פרטי
(צילום: פרטי)
אבן צור: "בתחילת השירות השתתפתי במבצע ליטני בלבנון 1978, ובסוף השירות הוענק לי חייל מצטיין. אחרי כמה שנים פרצה מלחמת לבנון הראשונה וגויסתי בצו 8 במשך חודשיים. בהחלט תקופה לא קלה".
איש המודיעין || רב סמל אלי דוקורסקי אלי דוקורסקי שירת ביחידת 8200 של חיל המודיעין בשנים 1983-1989, בשתי זירות שונות. את הטירונות עשה בבית אל, בבה"ד 4, בסיס שהועבר מאז לידי הרשות הפלסטינאית. הרבה על השירות הוא לא יכול לספר, אבל דבר אחד בטוח, בצבא הרגלי התזונה שלו השתנו לחלוטין.
דוקורסקי: "במהלך השירות הצבאי הפכתי לצמחוני עקב ריבוי תורנויות מטבח. חוויה מיוחדת הזכורה לי משירותי היא הופעה בגני התערוכה בתל אביב במסגרת מקהלת חיל המודיעין בניצוחו של אפי נצר, זאת הייתה הופעה חד פעמית, מהנה ומענגת מאוד. השתחררתי ב-27.1.86. המשכתי לשרת במילואים ביחידה עד לשחרורי בגיל 40".
הלוחם || סמ"ר ציקי אבישר ציקי אבישר, המתמודד לראשות עיריית מוצקין, שירת כלוחם בחיל הים כחובש קרבי וסגן מפקד דבורה בזירות דרום לבנון, עזה ואילת בשנים 1996-2000, וגם במילואים שירת באותו חיל כמדריך גיבושים למועמדים לשירות קרבי בספינות הטילים והסיור – הדבורות.
ציקי אבישר. צילום: פרטיציקי אבישר. צילום: פרטי
ציקי אבישר. צילום: פרטי
(ציקי אבישר. צילום: פרטי)
אבישר: "בחיל הים אתה גם קרבי וגם לומד. חיל הים הוא חיל משפחתי, מקצועי מאוד, האמון על הזירה הימית המורכבת, ולכן תהליך הכשרת הלוחמים בו ארוך ומחייב אותך לשגרת למידה מתמדת. זכיתי ליהנות משירות קרבי, שכלל מבצעים מעבר לקווי אויב, בתקופה מגוונת בשנים שלפני ולאחר הנסיגה מרצועת הביטחון בדרום לבנון.
"אהבתי כל רגע בשירות הצבאי, מהמבצעים מול חופי לבנון וסוריה ועד לשקיעות המדהימות באימונים המבצעיים שמדרום לשארם א-שייח'. אני בהחלט מתגעגע לתקופה שבה הסיכונים היו באמת גדולים, אבל הפחד לא היה קיים".
החובל || סרן אבי רוטמן אבי רוטמן, המתמודד לראשות עיריית מוצקין, שירת בחיל הים בסדיר ובקבע בשנים 74'-80', הוא בוגר קורס חובלים וקורס צוללנים של חיל הים. לאחר סיום הקורס הוא מונה לפקד על כלי שייט, בעיקר נחתת (נושאת טנקים), ופעל באותם ימים, לאחר מלחמת יום הכיפורים בזירה הדרומית.
אבי רוטמן. צילום: פרטיאבי רוטמן. צילום: פרטי
אבי רוטמן. צילום: פרטי
(אבי רוטמן. צילום: פרטי)
"היינו כ-100 חיילים מול הארמייה השלישית של צבא מצרים, שמנתה כ-20 אלף חיילים, שמטרתם הייתה למנוע מאיתנו לבצע נחיתות בתחום מצרים. למרות זאת, בתקופה בה שירתי בשארם א-שייח', ביצעתי מאות נחיתות בחופי האויב".
בשנת 1978 היה רוטמן שותף בלכידת אוניית מחבלים, שהורידה את החוליה שביצעה את תקיפת האוטובוס על כביש החוף. "אותה אונייה הייתה אז בדרך לאילת, עמוסת ב-5.5 טון חומר מסוגTNT ועוד 48 קטיושות. זה היה ערב ראש השנה והם היו בדרכם לאילת. התוכנית הייתה להפציץ את אילת ואחר כך להיכנס עם האונייה לתוך מסופי הדלק ושם להתפוצץ. אני הייתי המפקד שזיהה וירה עליהם. השבויים הוטסו מספינה בהליקופטר להמשך טיפול, ואנו נשארנו והטבענו את האנייה".
בפעילות מסוקרת נוספת הוביל רוטמן שלוש נחתות בתעלת סואץ, אחרי שהנשיא סאדאת פתח בתהליך השלום, והמשיך לשרת במילואים. "בכל המילואים שלי שירתי כמפקד צוות א', כלומר בהתראה של 24 שעות היינו מוכנים לצאת לים לכל מבצע שנדרש. נטלתי חלק במאות מבצעים, בעיקר בלבנון בעבודה משותפת עם הפלנגות, שם הייתי חונך אותם בספינות של הנוצרים בג'וניה".
חיים צורי, ראש עיריית קרית מוצקין, בחר שלא להשתתף בכתבה.